MNG'ye Büyük Saldırı! MNG Kargo Müşterilerin Bilgilerini Çaldırması ile Açıklama Yaptı!

MNG Kargo büyük bir siber saldırıya uğradı! MNG Kargo hangi müşterilerinin bilgileri çalındı?

Gündem 27.08.2021 - 15:57 27.08.2021 - 16:06 Ece Sahan

Türkiye'nin önde gelen firmalarından biri olan MNG Kargo büyük bir siber saldırıya uğradı. MNG kago çalınan müşteri verileri için yeni bir açıklama yayınladı.

MNG Kargoya yapılan siber saldırı sonucu MNG Kargo müşterilerin ad soyad, telefon numarası ve adres bilgileri çalındı. Çalınan müşterilerin kimler olduğu belli oldu!

MNG Kargoya yapılan saldırı sonrası vatandaşlar bilgilerinin çalındığı şüphesiyle panik olurken aslında olayın öyle olmadığı anlaşıldı.

MNG Kargo'nun kurumsal müşterilerinin bilgilerinin çalındığı öğrenildi.

MNG Kargo'nun KVKK'ya yaptığı bildirimde şu ifadeleri kullanıldı;

"Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir.

Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir.” hükmünü amirdir.

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan MNG Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı Taşımacılık AŞ tarafından Kuruma gönderilen veri ihlali bildiriminde özetle;

İhlalin veri sorumlusunun kurumsal müşterilere sunduğu web servis üzerinden, kurumsal müşteriye/müşterilere ait kullanıcı adı ve şifrenin elde edilmesinden kaynaklı olarak, kurumsal müşterinin/müşterilerin hesaplarına yetkisiz erişim gerçekleştiren kişi/kişiler üzerinden sızma şeklinde olduğunun ve sistemden kaynaklı bir açık olmadığının düşünüldüğü,

 İhlalin 15.08.2021 tarihinde başladığı ve 23.08.2021 tarihinde sona erdiği,

15.08.2021 tarihinde veri sorumlusunun kurumsal bir müşterisinden gelen sözlü bildirim sonucunda aynı gün içerisinde sızma testi çalışmasına başlandığı, yapılan incelemeler sonucunda 23.08.2021 tarihinde ihlalin tespit edildiği,

İhlalden kargo alıcılarına ait “ad-soyad, adres, telefon numarası” bilgilerinin etkilendiği,

İhlalden etkilenen kişi sayısının belirlenemediği,

İlgili kişilerin veri ihlali ile ilgili https://www.mngkargo.com.tr/iletisim internet sayfası, 0(850) 222 06 06 numaralı çağrı merkezi ve kisiselveri@mngkargo.com.tr e-posta adresinden bilgi alabileceği ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 26.08.2021 tarih ve 2021/875 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir."

Gelişmelerden Haberdar Olun

@