Brent Petrol, uluslararası bir düşüşle varil fiyatına 71,25 dolardan işlem görüyor. Ancak motorine, bu geceden itibaren zam gelecek.

Brent petrolün varil fiyatı, yüzde 2,36’lık bir düşüşle 71,25 dolar oldu. Bunun yanında, Batı Teksas türü WTI ham petrolünün varili 65,38 dolardan alındı. Fiyatlardaki düşüşün en büyük sebebi; ABD ve Avrupa’da meydana gelen bankacılık krizinin ardındaki küresel piyasa endişeleri ve ABD Merkez Bankası’nın çarşamba günü yapacağı açıklamayla ilgili belirsizlikler. Arz tarafındaki piyasalarda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, gelecek dönemle ilgili üretim politikalarına yönelik 3 Nisan'da gerçekleştirileceği toplantı önemli olacak. Brent petrolde teknik olarak 71,45 ile 71,77 dolar aralığının direnç, 71,13 ile 70,81 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği bildirildi.

0,69 faizli krediyi onaylandı! Gören ev araştırmaya başladı! 0,69 faizli krediyi onaylandı! Gören ev araştırmaya başladı!

Sektördeki kaynakların aktardığı bilgiye göre; bu gece itibariyle geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına zam gelecek. Benzin fiyatlarında herhangi bir değişim olmazken motorine gelecek olan zammın 81 kuruş civarında olacağı düşünülüyor.

Güncel akaryakıt fiyatları ise şu şekilde:

İstanbul

Motorin litresi 19.55

Benzin litresi 20.49

Ankara

Motorin litresi 19.99

Benzin litresi 20.91

İzmir

Motorin litresi 20.08

Benzin litresi 20.91

Fiyatlar, il ve ilçelere göre değişim gösterebiliyor.

Benzin ve motorin fiyatları, Türkiye’de şu şekilde hesaplanıyor; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı ortaya çıkıyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken de Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belirli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor.