MSB: İncirlik Üssü TSK’nındır, mülkiyeti Türkiye’nindir!

Millî Savunma Bakanlığı (MSB), İncirlik Üssü’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askerî üslerden biri olduğu, içindeki bütün tesislerle birlikte tüm mülkiyetinin ise Türkiye’ye ait olduğu açıklamasında bulundu.

Güncel 29.04.2021 - 04:26 04.05.2021 - 04:18 İlan35
MSB: İncirlik Üssü TSK’nındır, mülkiyeti Türkiye’nindir!

Milyonlarca Amerika yerlisi katledilerek kurulan ve tarihi binlerce katliam, soykırım ve sömürge ile dolu olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin 46. Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarını 180 derece çarpıtarak “Türk soykırımı” yerine “Ermeni soykırımı” tanımını kullanmıştı.

Joe Biden’ın kendi ülkesinin kanlı tarihini Türkiye üzerinden perdelemek için attığı alçak iftira sonrası İncirlik Üssü dâhil birçok formül ortaya atıldı.

MSB’den açıklama geldi 

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; İncirlik Üssü’nde bulunan bazı tesislerin kullanımının, 29 Mart 1980 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında imzalanan “Ekonomik ve Savunma İş Birliği Anlaşması” çerçevesinde gerçekleştiği belirtildi.

MSB, anlaşmada şu hükmün bulunduğunu bildirdi:

“Amerika Birleşik Devletleri ordusunun müşterek savunma önlemlerine katılabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti, İncirlik’te bulunan TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) tesislerinde ABD’ye izin verir.”

İncirlik Üssü’nün TSK’ya (Türk Silahlı Kuvvetleri) ait hava kuvvetleri üslerinden biri olduğu, Türk üssü olduğu, üzerinde bulunan bütün tesislerle beraber mülkiyetinin Türkiye Cumhuriyeti devletine ait olduğu, şanlı Türk bayrağının 7 gün 24 saat gönderde dalgalandığı, hiçbir dönem ve an inmediği, hiyerarşik olarak İncirlik’teki 10. Tanker Üs Komutanlığının Eskişehir’de bulunan Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına, onun da Hava Kuvvetleri Komutanlığına, onun da Genelkurmay Başkanlığına, onun da Millî Savunma Bakanlığına, onun da Cumhurbaşkanlığına bağlı olduğu belirtilen açıklamada, Üs Komutanlığının vazife ve görevlerini, üs komutanının emir ve komuta zinciri altında icra ettiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca 10. Tanker Üs Komutanlığında (İncirlik) Amerika Birleşik Devletleri dışında Katar, Polonya ve İspanya unsurlarının yer aldığı, Doğal Kararlılık Harekatı'nın bu üsten desteklendiği bilgisi verildi.​​​​​​​

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@