Muhalefet tam kapanma kararına ne diyor? İlk tepkiler nasıl oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüsün kontrol altında tutulabilmesi için Türkiye'de 17 gün süreyle tam kapanma ilan edildi. Peki muhalefet partileri söz konusu karara nasıl tepki verdi? Ayrıntılar haberimizde

Güncel 27.04.2021 - 07:48 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de kısmi kapanma sürecinde günlük vaka sayılarında beklenen düşüş sağlanamadı. Ramazan ayından önce 50-60 binlere kadar yükselen günlük vaka sayıları, kısmi kapanma süreciyle birlikte 38 binlere kadar geriledi. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günlük vaka sayılarının 5 binin altına düşürülebilmesi için tam kapanma kararı aldı. Alınan karara göre, 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlaması, 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00'a kadar sürecek. Şehirler arası seyahat yalnızca mecburi durumlarda gerçekleştirilebilecek. Tüm sınıf düzeylerinde uzaktan eğitime geçilecek. Muhalefet partileri, tam kapanma sürecinde esnaf ve dar gelirli vatandaşlara yönelik herhangi bir maddi destek yardımı yapılmayacak olmasını eleştirdi. 

"Gelir desteği gerekiyor"

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, koronavirüsten yaşamını yitirmeyen vatandaşların evlerinde aç bırakıldıklarını ifade etti. Ağbaba, tam kapanma kararı için tam gelir desteğinin gerekli olduğunu dile getirdi. CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) İstanbul Milletvekili Yunus Emre, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tam kapanma uygulamasının gerekliliğini hiçbir şekilde tartışmadıklarını belirtti. Fakat insanların faturalarını nasıl ödeyeceklerini ve ne yiyip ne içeceklerini soran Emre, vatandaşların 5 farklı yerden maaş almadıklarını söyledi.

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, tam kapanma uygulamasından kötü yönde etkilenecek olan kişilere mutlaka maddi destek verilmesi gerektiğini belirterek, faturaların bu süreçte mutlaka devlet tarafından ödenmesi gerektiğini ifade etti. 

İnce: Kongreler de yasaklandı mı?

CHP'den (Cumhuriyet Halk Partisi) istifa etmesinin ardından yeni parti kurma hazırlıklarına başlayan Muharrem İnce, AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) tarafından koronavirüs sürecinin yönetilemediğini dile getirdi. Vatandaşlara "hastalık" ve "açlık" olmak üzere iki seçenek sunulduğunu belirten İnce, kongrelerin de yasaklanıp yasaklanmadığını sordu. İnce, vatandaşların yemek ve iş bulamadıklarına dikkat çekerek, "yandaşları" beslemeye devam edip etmeyeceklerini sordu. 

Davutoğlu: Çok geç verilmiş bir karar!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, tam kapanma uygulamasının yerinde bir karar olduğunu ancak bunun için çok geç kalındığını ifade etti. Davutoğlu, tam kapanmadan kötü yönde etkilenecek olan tüm hanelere maddi destek verilmesi gerektiğini aktardı. Yetişkinlere en az 1.000 TL nakdi hibe desteği verilmesini öneren Davutoğlu, çocuklara da 500 liradan az olmamak şartıyla maddi destek verilmesi için çağrıda bulundu. 

Babacan: Destek programı duyurulmalı!

DEVA Partisi (Demokrasi ve Atılım Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, parti olarak minimum iki haftalık bir tam kapanmanın gerektiğini her zaman dile getirdiklerini hatırlattı. Tam kapanma kararına destek verdiklerini ifade eden Babacan, söz konusu uygulamayla birlikte halka yönelik bir destek paketinin duyurulmasının şart olduğunu belirtti. Babacan, esnaf ve küçük işletmecilerin üç haftadır mağduriyet yaşadıklarını kaydederek, AK Parti'den (Adalet ve Kalkınma Partisi) derhal bir destek programı beklediklerini aktardı. Tam kapanma sürecinde iki şeyin gerekli olduğuna dikkat çeken Babacan, bunlardan birinin hızlı bir aşılama kampanyası, diğerinin ise maddi destek olduğunu dile getirdi. 

Tam kapanma sürecinde neler olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre; tam kapanma sürecinde sağlık, temizlik, gıda, imalat ve üretim gibi sektörler haricinde bütün iş yerlerinin faaliyetleri durdurulacak. Yeme-içme sektöründe yer alan işletmeler yalnızca paket servis yapabilecek. Şehirler arası seyahatler sadece izinle yapılabilecek. Şehirler arası toplu ulaşım araçların yarı kapasiteyle hizmet verebilecek. Konaklama tesislerine yönelik rezervasyon yaptıran kişiler için de şehirler arası seyahat yasağı ve sokağa çıkma kısıtlaması geçerli olacak. Bütün sınıf düzeylerinde uzaktan eğitime geçilecek. Aynı zamanda bütün sınavlar da ileri tarihlerde yapılacak. Pazar günleri zincir marketler kapalı tutulacak, haftanın diğer günlerinde ise belirli saatlerde açık kalacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında dönüşümlü ya da uzaktan çalışma sistemi uygulanacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup uzaktan çalışanlar için de sokağa çıkma kısıtlaması geçerli olacak. 

Türkiye koronavirüs tablosu

Türkiye'de son bir günde 37 bin 312 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 353 can kaybı gerçekleşti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@