CHP'den ayrılan ve kurduğu yeni partisinin logosu ve ismi dahil her şeyin hazır olduğunu söyleyen Muharrem İnce, ilerleyen haftalarda partiyi resmi olarak duyuracağını belirtmişti. Kurduğu Memleket Hareketi kapsamında ülkeyi ilçe ilçe gezmeye başlayan Muharrem İnce, CHP'nin ziyaret etmediği bölgelere giderek halka kurduğu partiyi ve ilkelerini tanıtıyor. Ayrılık kararından sonra Muharrem İnce'ye "Oyları bölüyorsun" da dahil olmak üzere CHP içinden birçok eleştiri yöneltildi. CHP'den yapılan açıklamalarda Muharrem İnce'nin eleştirilerinin doğru olmadığı ifade edildi.


Özkök'ten İnce'ye eleştiri!


Muharrem İnce, kendisine yöneltilen eleştirilere ilişkin Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'e röportaj verdi. Gazeteci Özkök, 2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçimi gecesinde CHP'de bazı garipliklerin yaşandığını hatırlattı ve o geceki üç-beş saatlik süreci İnce'nin yönetemediğini kaydetti. Özkök, "üç beş saati yönetemeyen" Muharrem İnce'nin bir partiyi yıl boyunca nasıl yöneteceğini sordu. Muharrem İnce ise 2018'deki seçimin gecesiyle ilgili kendisine haksızlık yapıldığını belirtti.


2018'deki seçim gecesinde Muharrem İnce neden açıklama yapmadı?


CHP yönetimiyle anlaştığını ve o gece seçim sonuçlarını bir otelden izlediğini kaydeden İnce, İsmail Küçükkaya’ya attığı "Adam kazandı" mesajının hatalı olduğunu kabul etti. Bazı CHP'lilerin seçimin "ikinci tura kaldığı" açıklamalarına inandığını aktaran İnce, böyle tartışmalı bir ortamda gece çıkıp konuşsaydı çok sert açıklamalar yapabileceğini belirtti. O gece ortamın gereğinden fazla gergin olduğunu kaydeden İnce, yapacağı açıklamadan sonra ülkede iç savaşa giden bir sürecin başlamasından korktuğunu söyledi.

"Şayet CHP oyları bölmezse..."


Muharrem İnce, partiden ayrıldığını duyurduktan sonra CHP içinden gelen "oyları bölme" eleştirilerine de yanıt verdi. Kendisinin oyları bölmediğini söyleyen ve İYİ Parti örneğini hatırlatan İnce, kendi partisiyle de ittifak kurabileceklerini belirtti. Muharrem İnce, 2023 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'nin oyları bölmemesi halinde seçimi kazanabileceğini vurguladı. Muharrem İnce'yi Süleyman Demirel’e benzeten Ertuğrul Özkök de, İnce'nin kızmadığını ve alınmadığını kaydetti. Özkök, bunun uzun süredir özlenen bir siyasetçi özelliği olduğunu sözlerine ekledi.