Memleket Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı ve Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine ya da partisine ittifak teklifinde bulunmadığını açıkladı.

İnce, Kılıçdaroğlu'nun diğer siyasi partilere yaptığı ziyaretlerin ardından gündeme gelen müzakere iddialarını reddetti ve "herhangi bir işbirliği mekanizması oluşmadı veya oluşması istenmedi" dedi.

İnce, Kılıçdaroğlu'nun Memleket Partisi'ne ziyareti hakkında açıklama yaparken, "Bilinmelidir ki ne CHP yönetimi ne de Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bana veya partime herhangi bir ittifak teklifinde bulunmamıştır" ifadelerini kullandı. Ayrıca İnce, Kılıçdaroğlu'nun HDP, Milli Yol Partisi ve Bağımsız Türkiye Partisi'ni ziyaret ettiğine dikkat çekti.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

İnce'nin açıklamaları, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde siyasi partiler arasında olası ittifak tartışmalarının sürdüğü bir dönemde geldi. Ancak İnce, bu tartışmalara son noktayı koyarak, kendisi ve partisi için herhangi bir ittifak teklifinin olmadığını net bir şekilde dile getirdi.

İnce açıklamasında şunlara yer verdi:

‘’Bazı medya organlarında kulis bilgisi adı altında paylaşılan, Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi ile Muharrem İnce arasında müzakerelerin başarısız olduğu şeklindeki gerçeği yansıtmayan haberler hakkında, kamuoyunun doğruları öğrenmesi adına bu açıklamayı yapıyorum.

Öncelikle bilinmelidir ki ne CHP yönetimi ne de Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bana veya partime herhangi bir ittifak teklifinde bulunmamıştır.Adaylığı ilan edildikten hemen sonra Sayın Kılıçdaroğlu, 17 Mart 2023 tarihinde Milli Yol Partisi ile Bağımsız Türkiye Partisi’ni, 20 Mart 2023 tarihinde HDP’yi ziyaret etmiştir. Memleket Partisi’ne ise sıra, 29 Mart günü yani Cumhurbaşkanı adaylarının kesinleşmesine 24 saat kala gelebilmiştir. Ve kalan 24 saat içinde, seçimler öncesi işbirliği yapılmasına ilişkin bir müzakere mekanizması doğal olarak oluşmamıştır veya oluşması istenmemiştir.

Açıkça ifade edeyim ki siyasi partileri sosyal medya üzerinden linç etmek, onları yıldırmak, yaftalamak, itibarsızlaştırmak ve diz çökmeye zorlamak bir müzakere yöntemi olamaz. Modern demokrasilerde ilişkiler siyasi partiler arası kurumsal görüşmeler ile ilerler. Bunun dışındaki her yol, medeni bir ilişki kurmayı reddeden despot ve dayatmacı bir zihniyeti temsil edecektir. ‘’ şeklinde açıkladı.