Musk: Mars'a ilk gidenler uzun yaşamayacak!

Nihaî amacının Mars'ı yaşanabilir bir gezegen haline getirmek olduğunu söyleyen Space X'in kurucusu Elon Musk, bu görevin tehlikelerinden bahsetti. Gezegenin zayıf atmosferi nedeniyle uzaydan gelen radyasyona açık olduğunu aktaran Musk, "Büyük olasılıkla

Teknoloji 26.04.2021 - 10:19 04.05.2021 - 04:18 İlan35

NASA'nın 18 Şubat'ta Mars'a inen aracı Perseverance (Azim) gezegen üzerindeki araştırmalarına devam ediyor. Araca monte edilen Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi (MOXIE) adlı cihazın gezegenin atmosferindeki karbondioksiti oksijene dönüştürmesi heyecan yaratmıştı. Gelecekte Mars'a giderek araştırma yapacak astronotların oksijen ihtiyacını karşılayacağı düşünülen MOXIE cihazının, en az 100 kat daha büyük bir versiyonun gezegenin yüzeyine gönderileceği belirtiliyor.

Musk'ın amacı Mars'ta koloni kurmak!

NASA ile yaptığı işbirliğiyle önceki günlerde 4 astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşıyan Space X'in kurucusu Elon Musk, Mars göreviyle ilgili açıklamalarda bulundu. Twitter'daki tanıtım yazısında kendisini "Mars İmparatoru" olarak tanıtan ve nihai amacının "Mars'ı yaşanabilir bir yer haline getirmek" olduğunu kaydeden Musk, gezegene ulaşan ilk insanların büyük zorluklarla karşılaşacağını belirtti.

"İlk insanlardan çoğu hayatını kaybedecek"

Mars'ın atmosferinin uzaydan gelen öldürücü radyasyonu engelleyecek kadar güçlü olmadığını kaydeden Musk, "Büyük olasılıkla Mars'a ulaşan ilk insanlardan çoğu hayatını kaybedecek" ifadelerini kullandı. Uzun vadede gezegende bir koloni kurmayı hedeflediklerini belirten Musk, 100 yıl sonra Mars'a turizm uçuşları düzenlenebileceğini ileri sürdü. Mars ile ilgili çılgın hedefleri bulunan Musk'ın bu açıklaması, bu gezegende kurulacak muhtemel bir yaşamın ne kadar zor bir görev olduğunu gözler önüne serdi.

Mars'tan renkli fotoğraflar geldi!

NASA'nın Kızıl Gezegen kaşifi Perseverance'in üzerine yerleştirilen mini helikopter olan Ingenuty'nin öncek hafta ilk defa havalanması heyecan yaratmıştı. Üzerinde 2 adet gelişmiş kamera bulunan Ingenuty, başka bir gezegende uçan ilk hava aracı olarak tarihe geçti.

Gezegenin yüzeyinden 5 metre yükselen mini helikopter olan Ingenuty'nin paylaştığı fotoğraflar büyük ilgi çekti. Yaklaşık olarak 2.7 milyar dolarlık harcanan Perseverance aracı Mars üzerinden örneler toplayacak, Ingenuty'nin amacı ise gezegeni fotoğraflamak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@