Mustafa Akıncı'dan Ersin Tatar'a: "Türkiye'nin papağanı!"

Eski KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kendisini koltuğundan eden Ersin Tatar için skandal açıklamalarda bulundu. Akıncı, Tatar için "Türkiye'nin papağanı" ifadesini kullandı. 

Dünya 24.04.2021 - 15:57 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Eski KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye karşıtı açıklamalar yapmayı sürdürüyor. Akıncı, İsviçre'nin Cenevre kentinde 5+1 formatında yapılacak olan gayri resmi toplantıya değindi. Türk hükümetinin tüm BM (Birleşmiş Milletler) parametrelerini yok saydığını iddia eden Akıncı, KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Tatar'ın da aynı söylemleri devam ettirdiğini belirtti. Akıncı, söz konusu toplantıdan herhangi bir sonuç çıkmasını beklemediğini söyledi. 

"Türk hükümeti sayesinde seçimleri kazandı"

Akıncı, Tatar'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerini kendi gücüyle kazanmadığını ileri sürdü. Türk hükümeti, söz konusu hükümetin KKTC'de (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) bulunan uzantılarının ve elçiliğin seçim sürecine dâhil olduğunu iddia eden Akıncı, tehdit, şantaj ve rüşvetle Tatar'ın cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtulduğunu dile getirdi.

"Türkiye'nin gölgesi gibi"

Akıncı, Tatar'ın Kıbrıslı Türklerin hür iradesini temsil edemeyeceğini belirterek, söz konusu ismin Türkiye'nin gölgesi gibi davranacağını söyledi. Öte yandan, Akıncı, Tatar için "Türkiye'nin papağanı" ifadesini kullandı. 

"Türkiye taraf olmasın"

Akıncı, 11 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yaptığı açıklamada, söz konusu seçimlere Türkiye tarafından müdahale edildiğini söylemişti. KKTC'nin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) 15 Temmuz 2016 tarihinde sivil yönetime destek verdiğini ifade eden Akıncı, demokrasiye, sivil yönetime ve Türk halkının kararına saygı duyduklarını dile getirmişti. Akıncı, aynı saygının KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) halkı ve demokrasisine de gösterilmesi gerektiğini ifade etmişti. 

"Tanımanın gereklerini yerine getirmedi"

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde taraf olmanın yanlış olacağına dikkat çeken Akıncı, bu konuda bazı ipuçlarına sahip olduğunu belirtmişti. Akıncı, müdahalesiz bir cumhurbaşkanlığı seçimi ile Kıbrıslı Türklerinin kendi kaderlerini kendilerinin belirlemeleri gerektiğini söylemişti. Buna tüm makamların saygı göstermesi gerektiğini kaydeden Akıncı, Türkiye'nin KKTC'yi (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) tanımanın gereklerini tümüyle yerine getiremediğini iddia etmişti. Akıncı, Türkiye'nin senelerdir GKRY'yi (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) tanımamanın gereklerini de tümüyle yerine getiremediğini öne sürmüştü.

"Türkiye'nin alt yönetimi olmak istemiyorlar"

Rumların hâkimiyet kuracağı bir devlette Kıbrıslı Türklerin azınlık haklarıyla yaşayamayacağını ifade eden Akıncı, bunun imkânsız olduğunu ancak Kıbrıs Türklerinin Türkiye'nin alt yönetimi gibi olmak istemediklerini dile getirmişti. Akıncı, Türkiye düşmanı olmadıklarını ancak biatçı bir tutum sergilemeyeceklerini ifade etmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@