Mutasyona uğrayan koronavirüs Türkiye'de görüldü mü?

İngiltere, mutasyona uğrayan koronavirüs türünü duyurmasından sonra hareketli saatler yaşanıyor. Yeni tip koronavirüs olan Covid-19'un çok daha hızlı yayılabilen türü olan Covid-21'e evrildiği aktarıldı.

Gündem 21.12.2020 - 09:49 04.05.2021 - 04:23 İlan35
İngiltere, mutasyona uğrayan koronavirüs türünü duyurmasından sonra hareketli saatler yaşanıyor. Yeni tip koronavirüs olan Covid-19'un çok daha hızlı yayılabilen türü olan Covid-21'e evrildiği aktarıldı. Türkiye'de ise mutasyona uğrayan bu virüsten Covid-20 olarak bahsedilmeye başlandı. Mutasyon haberi sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bazı ülkelerden Türkiye'ye olan uçuşların durdurulduğunu kaydetti. Uçuşların durdurulduğu ülkelerin; Danimarka, İngiltere, Hollanda ile Güney Afrika olduğu bildirildi.


"Şimdiye kadar en az 160 mutasyon saptandı"


İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock'un, "Virüs kontrolden çıktı" açıklamasının ardından, mutasyona uğrayan koronavirüs Türkiye'de görüldü mü? sorusu merak edilmeye başlandı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da, mutasyona uğrayan virüsün bulaşma gücünü yüzde 70 oranında artırdığını kaydetti. "Mutasyona uğrayan koronavirüs Türkiye'de görüldü mü?" sorusuna cevabı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz verdi. Son 10 aydır virüste en az 160 mutasyon görüldüğünü aktaran Hasöksüz, özellikle meydana gelen bir mutasyon sonrasında virüsün insan vücuduna daha hızlı bulaşabildiğini kaydetti.


Mutasyona uğrayan koronavirüs Türkiye'de görüldü mü?


Mutasyona uğrayan koronavirüsün henüz Türkiye'de saptanmadığını aktaran Hasöksüz, önceki aylarda Danimarka'da vizon çiftliklerinde görülen mutasyonun daha tehlikeli olduğunu belirtti. Koronavirüste görülen mutasyonun henüz aşıları etkileyecek seviyede tehlikeli olmadığının altını çizen Hasöksüz, aşılarla birlikte de salgının yok olacağını öngördüğünü söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@