Mutasyonlar nedeniyle hamile ölüm vakaları arttı!

Hamilelik döneminde vücut bağışıklığının düştüğünü kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutasyonlu virüs nedeniyle koronavirüs kaynaklı hamile ölümlerinin arttığını vurguladı. Ceyhan, alınması gereken önlemlere dair uyarılarda bulundu.

Sağlık 01.05.2021 - 10:51 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Uzun zamandır koronavirüs vakalarının artmasıyla ilgili uyarılarını sıralayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutasyon vakalarının artışına ilişkin de konuştu. Mutasyonlu varyant vakalarının artmasına bağlı olarak hamile kadın ölümlerinin de arttığına değinen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Ceyhan, bunun başlıca nedeninin gebelik döneminde bağışıklık sisteminin baskılanması olduğunu dile getirdi. Annelerin bebeklerini taşıyabilmesi için vücudun gebelik döneminde bağışıklığı düşürdüğünü kaydeden Ceyhan, mutasyonlu virüs vakalarının arttığı bu dönemde hamilelerin ciddi bir risk altında olduğunu ifade etti. 

"Gebeliğin 3'üncü ayından sonra aşı yaptırılmalı"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutasyonlu virüsten önce hamilelere yaptıkları "doğum sonrası aşı yaptırın" şeklindeki tavsiyenin artık geçerliliğini yitirdiğini kaydetti. Mutasyonlu vakaların artmasıyla birlikte hamilelerin gebeliklerinin 3'üncü ayından sonra koronavirüs aşısı yaptırmaları gerektiğini aktaran Ceyhan, aksi oldukça riskli bir durumla karşı karşıya kalınabileceğini söyledi. Bu durumun aynen grip virüsüne benzediğini belirten Ceyhan, normalde grip virüsünden daha çok yaşlıların etkilendiğini ancak H1N1 gibi mutasyonlu türlerin genellikle gençler ve gebeleri etkilediğini hatırlattı.

"Tam kapanma sonrası eski hayata hemen dönmemek lazım"

Hamile vatandaşların bu dönemde kendilerini çok daha iyi korumaları gerektiğini vurgulayan Ceyhan, 2 metrelik sosyal mesafeyi korumak ve mutlaka maske takmak gerektiğini dile getirdi. 17 Mayıs'ta sona erecek tam kapanma sürecinin ardından hemen eski hayata ve alışkanlıklara dönülmemesi gerektiğinin altını çizen Ceyhan aksi halde vakaların çok daha fazla artabileceğini aktardı. Öte yandan Ceyhan, bu dönemde hızlıca aşılama yapılması gerektiğini belirtti. Türkiye'de şimdiye kadar tespit edilen pozitif vaka sayısı 4 milyon 821 bine yaklaştı, ölüm sayısı ise 40 bin 131 oldu. 
 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@