Myanmar güzellik kraliçesi: Bizi kurtarın!

Han Lay, Miss Grand International isimli güzellik yarışmasında Myanmar'ı temsil edecek. Söz konusu kadın, askerî darbenin ardından ülkesinde gerçekleşen şiddet olaylarının bitmesi için çağrıda bulundu.

Dünya 25.03.2021 - 17:21 04.05.2021 - 04:20 İlan35
Han Lay, Miss Grand International isimli güzellik yarışmasında Myanmar'ı temsil edecek. Söz konusu kadın, askerî darbenin ardından ülkesinde gerçekleşen şiddet olaylarının bitmesi için çağrıda bulundu.

"Myanmarlılara destek verin"


Miss Grand International için Tayland'da bulunan Han Lay, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, dünyaya seslenmek istediğini söyledi. Khaosod English gazetesine konuşan Han Lay, Myanmarlılara destek verilmesi için çağrıda bulundu. Han Lay, güvenlik güçleri tarafından açılan ateş nedeniyle birçok insanın yaşamını yitirdiğini belirterek, "Bizi kurtarın!" diye seslendi.


"Arkadaşların gözaltına alındı"


Yangon Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde eğitim gören Han Lay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, arkadaşlarından bazılarının gözaltına alındığını söyledi. Han Lay, demokrasilerde insanların görüşlerini rahatça aktarabilmelerinin önemli olduğunu belirterek, artık seslerinin duyulmasını istedi.

"Özgürlük yok"


Myanmar'da özgürlük olmadığını kaydeden Han Lay, ülkesinde insan haklarının ihlâl edildiğini söyledi. Han Lay, öğrencilerin derhal serbest bırakılmaları için çağrıda bulundu.


"Savaşın sona ermesi için yürüyeceğim"


Miss Grand International'ın millî köstüm etabına katılan Han Lay'ın altın renginde olan bir kıyafet giydiği fark edildi. "Barış Tanrıçası" isimli kıyafetiyle büyüleyen Han Lay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Myanmarlıların sokak ve caddelerde demokrasi adına yürüdüklerini, kendisinin de savaşın ve şiddet olaylarının sona ermesi için podyumda yürüyeceğini dile getirdi.


"Devrimi kazanmamız gerekiyor"


Miss Grand International'ın resmî kanalına mülakat veren Han Lay, Myanmar'da yaşanan gelişmeleri anlatırken gözyaşlarına boğulmuştu. Devrimi kazanmaları gerektiğini aktaran Han Lay, askerî darbenin ardından gözaltına alınan Aung San Suu Çi'nin kendisine her zaman ilham verdiğini söylemişti.

Miss Grand International yarışmasının birincisi 27 Mart Cumartesi günü belirlenecek.


Ne olmuştu?


Myanmar'da 1 Şubat 2021 tarihinde ordu tarafından yönetime el konulmuş, ülkenin fiili lideri olarak bilinen Aung San Suu Çi gözaltına alınmıştı. Ülkede olağanüstü hâl ilan edilmiş ve çok sayıda hükümet yetkilisi de gözaltına alınmıştı. 8 Kasım 2020 tarihindeki seçimlerde hile yapıldığını iddia eden Myanmar ordusu, ülkeyi bir sene süreyle yöneteceğini bildirmişti.

Mobil hatlar ile televizyon kanallarının kesildiği darbeden sonra kablosuz internet erişimine de son verilmişti. Askerî darbenin ardından demokrasi için protesto gösterileri düzenlenmiş, söz konusu gösterilerin önüne geçebilmek için sosyal medya platformlarına yönelik erişim durdurulmuştu. Öğrenciler ve işçiler sokaklara akın etmiş, demokrasi adına çağrıda bulunmuş ve hükümet yetkililerin derhal serbest bırakılmasını istemişlerdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@