''Asker eşleri soyunsun'' diyen Nagehan Alçı hakkında mahkemeden flaş karar geldi.

İstinaf Mahkemesi, Gazeteci Nagehan Alçı'nın asker eşlerinin soyunmasına yönelik attığı tweetle alakalı açılan davada kararını verdi ve yerel mahkemenin 'husumet yok' diyerek verdiği ret kararını kaldırdı.

Gazeteci olarak medyada yer alan Nagehan Alçı'nın asker eşlerinin soyunmasına yönelik attığı tweetle ilgili açılan davada, Alçı'nın kişisel Twitter hesabı üzerinden paylaştığı "Bizim askerlerin eşleri ve sevgilileri de Güneydoğu'daki gaziler için marif takvimine soyunsun!" sözleri suç duyurusu olmuştu.

Nagehan Alçı, tartışma yaratan tweetini ise 2010 yılında paylaşmıştı ve Ergenekon ve Balyoz soruşturma ve davalarının gündemin ilk sırada olduğu dönemde paylaşılan bu tweet tartışmalara yol açmıştı.

NAGEHAN ALÇI, ASKER EŞLERİNE 'SOYUNSUNLAR' DEDİ, DAVA AÇILDI

Alçı'ya karşı dava açma yoluna giden kişilerden biri de eşi hava pilot yarbay olarak görev yapan Püren Ödemiş olmuştu ki Halk Tv'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre; Ödemiş, İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesinde tazminat talepli dava açtı ve Alçı'nın mesajının tüm asker eşlerini kapsadığını, asker eşi olması nedeni ile onuruna ve haysiyetine saldırıldığını belirtti.

Davaya bakan mahkeme husumet yönünden ret kararı verirken, kararda özetle "Davalı bir topluluğu hedef aldı. Davanın, topluluk temsilcisi tarafından açılması gerekir. Davacının (Püren Ödemiş) 'taraf' sıfatı yok. Bu nedenle aktif husumet yönünden davanın reddi gerekir" denilmişti.

Olay! Olay! Olay! Hekimlik Andı Sansürü Bu Defa Olay Oldu! Perdeler İndi! Işıklar Kapatıldı!... Ama Susan Olmadı! Olay! Olay! Olay! Hekimlik Andı Sansürü Bu Defa Olay Oldu! Perdeler İndi! Işıklar Kapatıldı!... Ama Susan Olmadı!

Mahkemenin Eylül 2020 tarihli bu kararına Ödemiş'in avukatı Necip Şenel itiraz etti ve de bu itiraz üzerine dosyaya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi baktı. Daire, yerel mahkeme kararını kaldırdı.

Rasim Ozan Kütahyalı'ya Nagehan Alçı'dan sert tepki! ROK'un tweetleri aile kavgası çıkardı...

Dairenin kararının gerekçesinde "Davacı (Püren Ödemiş) tüm asker eşleri adına değil kendi adına dava açmış. İhlal edildiği iddia edilen kişilik hakkı davacının kişilik hakkıdır. Bu durumda davacının taraf sıfatı bulunuyor. Taraf sıfatı olmadığı gerekçesi ile dava şartı yokluğunda ret edilmesi doğru olmamış." denildi.

İstinaf Mahkemesi yerel mahkemenin kararını kaldırıldı ve malum dosya, yargılamanın yeniden yapılması için mahkemesine gönderildi.