Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli son dakika açıklaması ile nakdi destek ödemelerinin başladığını duyurdu. Ödemeler Bugünden itibaren vatandaşların hesaplarına geçmeye başlarken Cumartesi gününe kadar devam edecek ve bayram öncesi tamamlanacak. Ödeme almak isteyen vatandaşlar hemen PTT şubelerine giderek nakit paralarını çekebilir aynı zamanda banka bilgisi veren vatandaşların ödemeleri hesaplarına geçirilebilir.

nakit-para-odemesi-bugun-basladi-odeme-bekleyenler-pttye-gidip-hemen-cekebilir-karsiliksiz-hibe-3

Nakit para ödemesi bugün başladı! Ödeme bekleyenler PTT’ye gidip hemen çekebilir, karşılıksız hibe verilecek!  Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli Twitter hesabından yaptığı açıklamada kuraklık hasar ödemelerinin Bugün itibarı ile başladığını duyurdu. Kuraklıkla mücadele de çiftçilerin yanında olduklarını söyleyen bakan Pakdemirli, Cumartesi gününe kadar ödemelerim devam edeceğini belirtirken toplam Ödeme tutarının ise 25 milyon 200 bin TL olduğunu ifade etti. Kuraklıkla mücadele eden Çiftçiler hemen başvuru yaparak PTT şubeleri aracılığı ile ödemeleri alabilir. Aynı zamanda banka bilgisi veren çiftçilerin hesabına da ödemeler yatırılıyor.

nakit-para-odemesi-bugun-basladi-odeme-bekleyenler-pttye-gidip-hemen-cekebilir-karsiliksiz-hibe-1

25 MİLYON 200 BİN TL BÜTÇE AYRILDI

Bakanı Bekir Pakdemirli sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Diyarbakır'da kuraklık hasar ödemeleri için ayrılan bütçenin 25 milyon 200 bin TL olduğunu ifade etti. 12 17 Temmuz tarihleri arasında ödemelerin yapıldığını belirten bakan Pakdemirli, toplam poliçe priminin 13 katı hasar ödemesinin hesaplara geçeceğini dile getirdi. Buna göre dekar başı 18,3 TL poliçe ödemesine karşılık 229 TL hasar ödemesi yatırılacak.

nakit-para-odemesi-bugun-basladi-odeme-bekleyenler-pttye-gidip-hemen-cekebilir-karsiliksiz-hibe-2

ÇİFTÇİ HASAR BEDELİ NASIL ALINIR?

Bakan Yardımcısı Mehmet hadi Tunç ise geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada tüm üreticiler için bu çalışmanın geçerli olduğunu belirterek zaten TARSİM kapsamında sigortalı olan üreticilerin zararlarının karşılanacağını ifade etmişti. TARSİM kapsamında olmayan üreticiler için afet ayrılırken aynı zamanda üreticiler gelecek yılın tohumlarını da alabilecek. Çiftçi Hasar Bedeli olarak yapılan bu ödemeleri almak isteyen üreticilerin bağlı oldukları odalara başvurmaları gerekiyor. Başvuru yapan çiftçilerin ödemeleri banka hesap numaralarına ya da PTT şubeleri aracılığı ile Bugünden itibaren yatırılmaya başlandı. Ödemeler Cumartesi gününe kadar devam edecek ve çiftçiler başvuru yaptıkları miktarda para çekebilecek.