Namık Kemal İntibah Konusu Ne? Roman Özeti! Namık Kemal Kimdir

Namık Kemal, İntibah romanı konusu nedir? Namık Kemal kimdir? Namık Kemal romanları konusu?

Televizyon 26.05.2021 - 17:34 26.05.2021 - 17:49 Ece Sahan

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Namık Kemal İntibah romanı merak edildi. Namık Kemal İntibah roman özetinin konusu nedir?

Namık Kemal'in İntibah bir diğer adıyla Sergüzeşt-i Ali Bey romanı konusu tam bir Aşkı Memnu hikayesi diyebiliriz. 

Kanal D'de çekilmesi planlanan İntibah romanı konusu bakımıyla dizi olarak çekildiğinde epey ses getireceğe benziyor. Namıl Kemal İntibah romanını, Halit Ziya Uşaklıgil'in Aşkı Memnu dizisini uyarlamasını çeken yönetmeni Hilal Saral yönetecekken ve Aşkı Memnu senaryosunu yazan Melek Gençoğlu kaleme alacak. 

Peki Namık Kemal'in yazarı olduğu İntbah romanı konusu nedir?

1876'da yayımlanan romanda iyi yetişmiş Ali Bey'in, uygunsuz bir kadın olan Mahpeyker'e aşık olması anlatılır. Bu aşk Ali Bey'e maddi ve manevi olarak çok büyük zararlar verecektir. Ali Bey bu aşk sonrası adeta bir yıkıma uğrayacaktır. 

Bu kapsamda çekilecek olan dizi aslında bir bakıma Aşkı Memnu dizisini epey bir andıracağa benziyor.

NAMIK KEMAL KİMDİR?

21 Aralık 1840 Tekirdağ doğumludur. Aralık 1888'de Sakız Adası'nda ölmüştür.

Türk milliyetçiliği görüşünün ilham kaynağıdır. Namıl Kemal, Genç Osmanlı hareketi mensubu, Tanzimat Devri aydınlarından bir yazar, gazeteci, devlet adamı ve şairdi. Adı yurtseverlik, hürriyet ve millet kavramlarını Türklükle hayatına sokmasıyla anılmaktadır.

Kavgacı, heyecanlı bir kişil olması nedeniyle ön planda yer almış ve tanınmıştır. Vatan Şairi ve Hürriyet Şairi olarak anılır.

İntibah adlı romanı Türk edebiyatının ilk edebi romanı ve batılı anlamda sahnelenen ilk tiyatro eseri Vatan yahut Silistre eserleriyle ünlüdür. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@