Pek çok faydasından evde kullanabileceğiniz faydalı yollara kadar, nane esansiyel yağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi buradan öğrenin!

Bugünün gönderisinde, nane yağı ile ilgili her şeyi içeren bu kapsamlı kılavuzda bunların hepsini ve daha fazlasını keşfedeceğiz. Bu yazının sonunda, nane yağının ne olduğunu, neye iyi geldiğini ve onu kullanmanın birçok harika yolunu daha iyi anlayacaksınız!

Nane Yağı Nedir?

Nane esansiyel yağı, nane bitkisi olarak da bilinen Mentha x piperita'nın yapraklarından hasat edilir. (Bilimsel adındaki "x", nanenin bir melez olduğunu gösterir. Aslında diğer iki nane türü: su nanesi ve nane arasındaki geçiştir.) Ebeveynleri ve nane ailesinin diğer üyeleri gibi, nane de belirgin şekilde keskin bir kokuya sahip aromatik bir bitkidir. Nane kokusu aldığımızda veya yediğimiz zaman yaşadığımız serinletici etki, nanede doğal olarak oluşan ve cildimizdeki soğuğa duyarlı reseptörleri tetikleyen mentol sayesinde gerçekleşir.

nane-yaginin-bilmeniz-gereken-20-guclu-kullanimi-2

Nane Esansiyel Yağı ve Nane Özü

Burada belirtmek istediğimiz bir şey daha var ki, nane esansiyel yağı ve nane özü çok farklı şeylerdir. Nane esansiyel yağı, nane bitkisinin uçucu aromatik bileşiklerini korur çünkü bunlar buhar damıtma yoluyla dikkatlice çıkarılır.

Nane özü ise genellikle nanenin bir süre alkolde bekletilmesiyle yapılır. Ekstrede kalan tek bileşikler, aroma ve renk bileşikleri gibi alkolde çözünen bileşiklerdir. Bu nedenle, nane özü gerçek nane gibi tadabilir ve kokabilirken, nane yağını bu kadar faydalı yapan tüm uçucu bileşikleri içermez.

Nane Yağının Faydaları

Nane yağı, iltihaplanmadan kaynaklanan her türlü semptom ve durumu tedavi etmek için yararlı olabilecek iltihap önleyici özelliklere sahiptir (ve birçoğu vardır! ) vücudun ağrı reseptörleri ve nane kan akışını teşvik etme yeteneği.

İşte nane yağının sunduğu belirli faydalardan bazıları:

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), karın ağrısı, kabızlık ve ishal gibi semptomlara neden olabilen kronik bir gastrointestinal durumdur. Çalışmalar, enterik kaplı nane yağı kapsüllerinin, muhtemelen hem nane yağının anti-inflamatuar hem de ağrı giderici etkileri nedeniyle IBS semptomları için güvenli ve etkili bir tedavi sağladığına dair umut verici kanıtlar bulmuştur.

(“Enterik kaplamalı”, nane yağının yalnızca ince bağırsağa ulaştığında çözünen koruyucu bir kılıf içinde bulunduğu anlamına gelir. Aspirin, ibuprofen, ibuprofen, vb.)

Bir 2019 incelemesi, enterik kaplı nane yağının yetişkinlerde IBS semptomlarını iyileştirip iyileştirmediğini inceleyen on iki ayrı klinik çalışmayı analiz etti. İncelemenin yazarları, nane yağının çeşitli IBS semptomları için güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna vardı!

Nane yağı da mide bulantısı için yararlı bir tedavi olabilir. Kalp cerrahisi hastaları üzerinde 2016 yılında yapılan bir araştırma, ameliyat sonrası mide bulantısı yaşayan ve nane yağı içeren bir burun solunum cihazı kullananların iki dakika sonra mide bulantısında önemli bir azalma yaşadığını buldu.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, nane yağı da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Migren ağrısı olan katılımcılarla ilgili 2010 yılında yapılan küçük bir araştırma, alın ve şakaklara mentol solüsyonu uygulamanın, plasebo grubuna kıyasla daha uzun ağrı kesici süresinin yanı sıra daha az mide bulantısı ve ışığa duyarlılığa yol açtığını buldu.

Nane yağı ve mentolün ağrı giderici özellikleri hakkındaki mevcut araştırmaların çoğu, migren ve gerilim tipi baş ağrılarına odaklanmaktadır. Ancak birçok insan kas ağrıları, artrit ve hatta göğüs ağrısı gibi diğer ağrıları yatıştırmak için nane yağı kullanır.

Nane yağının can sıkıcı, uyarıcı etkisi, ağrıyan kasları yatıştırmaktan daha fazlası için yararlı olabilir - aynı zamanda saç büyümesinin uyarılmasına da yardımcı olabilir. Tıraşlı farelerde saç büyümesi üzerine 2014 yılında yapılan bir araştırma , %3 nane esansiyel yağı solüsyonu ile tedavi edilen farelerin, Rogaine ve diğer saç uzatma ürünlerinde bulunan ilaç olan minoksidil ile tedavi edilen farelere benzer saç büyüme sonuçları yaşadığını buldu.

Yazarlar, nane esansiyel yağı çözeltisinin, saç büyümesinin meydana geldiği cilt katmanlarında kan dolaşımını teşvik ederek saç büyümesini desteklediğini öne sürdüler. Bu özel çalışma sadece fareleri içeriyor olsa da, sonuçlar nane yağının insan saç dökülmesi için de umut verici bir tedavi olabileceğini gösteriyor!

nane-yaginin-bilmeniz-gereken-20-guclu-kullanimi-3

Bilim adamları, özellikle antibiyotik direnci küresel bir sağlık sorunu haline geldiğinden, son on yılda nane yağının antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklerine artan bir ilgi göstermiştir. 2011 yılında yapılan bir çalışmada bilim adamları, nane yağının cilt enfeksiyonlarına, solunum yolu enfeksiyonlarına ve gıda zehirlenmesine neden olduğu bilinen patojenik Staphylococcus aureus suşlarına karşı etkinliğini değerlendirdi.

Belirli dozlarda nane yağının "virülans faktörleri" (S. aureus'un ürettiği ve enfeksiyonu teşvik eden kötü maddeler) ifadesini etkili bir şekilde engellediğini buldular. Antibiyotik direnci nedeniyle özellikle sorunludur. Konu bakterilerle savaşmak olduğunda, bilim adamları nane yağının oldukça etkili olduğunu keşfediyorlar!

Şimdi nane yağının bazı faydalarını ele aldığımıza göre, şimdi bu faydalardan yararlanmanın yollarından bahsedelim! İşte nane yağının evin her yerinde bulunmasının ne kadar yararlı olduğunu kanıtlayan 20 kullanımı!

Nane Yağının 20 Pratik Kullanımı

1. Baş Ağrısını Dindirin

İnatçı bir baş ağrısının ağrısını hafifletmek için şakaklarınıza, boynunuza ve sinüslerinize bir veya iki damla nane yağı sürün!

2. Alerji Belirtilerini Tedavi Edin

Hem nane esansiyel yağı hem de limon yağı, alerji mevsiminde solunum yollarınızı açmanıza yardımcı olabilir . Bir difüzöre her iki yağdan birkaç damla ekleyin ve alerji semptomlarını doğal olarak gidermeye yardımcı olmak için derin nefes alın.

3. Verimliliği Artırın

İşyerinde veya evin etrafında işlerinizi halletmenize yardımcı olacak bir enerji artışına mı ihtiyacınız var? En sevdiğiniz difüzöre biraz nane esansiyel yağı ekleyin!

4. Enerjiyi Arttırın

Nane, kan dolaşımını ve zihinsel farkındalığı iyileştirmeye yardımcı olabilir, sizi daha enerjik ve uyanık hissettirir. Hareket halindeyseniz, şişeden bile soluyabilirsiniz!

5. Araba Kullanırken Dikkatli Olun

Sürüş sırasında, özellikle de uzun sürüşlerde, dışarı çıkmanın kolay olduğu durumlarda dikkatli olmak önemlidir. Bir pamuğa birkaç damla nane yağı ekleyin ve havalandırma deliklerinize klipsleyin. Nanenin enerji verici kokusu sizi uyanık tutacak (ve arabanızın havasını da tazeleyecek!)

6. Diş Ağrısını Giderin

Nane yağı, ağrıyı dindirme ve kasları gevşetme yeteneği ile iyi bilinen mentol içerir. Diş tedavisinden sonra veya diş ağrısını hafifletmek için çene hattınıza birkaç damla uygulayın.

7. Çöp Kokusunu Giderin

Çöp kutunuzun dibine birkaç damla nane yağı koyun. Nane taze kokusu, çöp kutunuzdaki kokuları kontrol ederken, karıncaları ve fare gibi diğer zararlıları caydırmaya da yardımcı olur!

8. Kabızlığı Kolaylaştırın

Kabızlığı gidermek ve her şeyin tekrar hareket etmesine yardımcı olmak için alt karın üzerine nane yağı ile masaj yapın.

9. Ateşi Düşürün

Birinin ateşi olduğunda, ateş düşürücü ilaçların etkisini göstermesi biraz zaman alabilir. Bu arada, çabucak soğuması için bir şişe nane yağı alın! Soğutma etkisi için ayak tabanlarına birkaç damla sürün.

10. Örümcekleri Caydırın

Elinizde nane yağı varsa, örümcekleri uzak tutmak için kimyasallara ihtiyacınız yok! Örümcekler nane yağından nefret eder ve onu uyguladığınız alanlardan kaçınırlar.

11. İştahınızı Kontrol Edin

Nane yağının kokusu, iştahınızı frenlemenize ve daha tok hissetmenize yardımcı olabilir. Öğleden sonra abur cubur yeme isteğini savuşturmak için yakınınızda bir şişe bulundurun.

12. Hareket Hastalığından Kurtulun

Nane yağı mide bulantısını yatıştırmak için harikadır. Bir hız treni yolculuğundan, inişli çıkışlı bir uçak inişinden veya mide bulantısına neden olan başka bir olaydan sonra, rahatsızlığı gidermek için midenize birkaç damla nane sürün.

13. Karın Sorunlarını Giderin

Hazımsızlık veya mide rahatsızlığı? Hızlı bir rahatlama için midenize birkaç damla nane yağı sürün. (Bu onu harika bir seyahat arkadaşı yapar!)

14. Serin Yorgun Ayaklar

Günü ayaklarınızın üzerinde geçirmek onları sıcak ve yorgun hissettirebilir, ancak nane yağı yardımcı olabilir! Bir ayak banyosuna veya bir kova soğuk suya birkaç damla ekleyin, ardından serinlemek için ayaklarınızı ıslatın.

15. Saç Derinizi Canlandırın

Nanenin enerji verici etkisi saç derinizi canlandırmaya ve temizlemeye yardımcı olabilir. Saç derisini uyarmak ve doğal enerjiyi artırmak için saçınızı yıkarken şampuanınıza ve saç kreminize birkaç damla nane ekleyin.

16. Egzersizinizi Geliştirin

Enerji seviyenizi artırmak ve yorgunluğu azaltmak için antrenmandan önce ve hatta egzersiz sırasında nane yağını içinize çekin.

17. Evinizi Doğal Bir Şekilde Temizleyin

Nane yağı, temizlik için mükemmel olmasını sağlayan mantar önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. En sevdiğiniz temizlik ürünlerine ekleyin veya tek başına tezgahı ve banyo yüzeylerini temizlemek için kullanın!

18. Ağrıyan Kasları Yatıştırın

Yorucu bir antrenmandan sonra ağrıyan kaslar? En sevdiğiniz taşıyıcı yağın bir çay kaşığına yaklaşık 5 damla nane yağı ekleyin ve kas gerginliğini ve ağrısını yatıştırmak için masaj yağı olarak kullanın.

19. Artrit Ağrısını Giderin

Mentol içeriği sayesinde, nane esansiyel yağı, mağazadan satın alınan mentol kremlerinden herhangi biri kadar artrit ağrısına yardımcı olabilir! Ağrıyı hafifletmek için artrit, tendinit ve diğer eklem ağrısı türlerinden etkilenen bölgelere uygulayın.

20. Keneleri Kaldırın

Sinir bozucu keneleri boğmak için pamuklu çubuk üzerinde nane yağı kullanın. Hava almak için kafalarını çıkaracaklar, sonra onları bir cımbızla alabileceksiniz.

nane-yaginin-bilmeniz-gereken-20-guclu-kullanimi-4

Nane Yağını Güvenle Kullanmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uçucu yağların doğal ve faydalı olması, tamamen güvenli oldukları anlamına gelmez, bu nedenle onları dikkatli ve akıllıca kullanmak önemlidir. Güvenliğiniz için, bir sağlık uzmanının gözetimi veya onayı olmadan uçucu yağların alınmasını önermiyorum. Nane yağının ağızdan alınmasının olası yan etkileri arasında mide ekşimesi, mide bulantısı ve kusma yer alır.

Ek olarak, nane yağı ve aromaterapinin genel olarak evcil hayvanlar için toksik olabileceğini unutmayın. Uçucu yağları asla evcil hayvanlara zorlamayın ve bir difüzör kullanırken evcil hayvanların herhangi bir zamanda alanın dışında veya serbest bırakıldığından emin olun.

Bazı durumlarda, nane yağı doğrudan cilde uygulandığında tahrişe veya kızarıklığa neden olabilir. Çoğu insan, topikal olarak uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağ ile uygun şekilde seyreltildiğinde iyi tolere eder , ancak çok hassas cilde sahip olanlar, önce küçük bir cilt parçası üzerinde test etmek isteyebilir.

Gözden kaçırmayın

Eda Ece ile Buğrahan Tuncer Yine Ayrıldı! Eda Ece ile Buğrahan Tuncer Neden Ayrıldı? Eda Ece ile Buğrahan Tuncer Yine Ayrıldı! Eda Ece ile Buğrahan Tuncer Neden Ayrıldı?

Son olarak, ben bir sağlık uzmanı değilim ve bu yazı tıbbi tavsiye olarak alınmaya yönelik DEĞİLDİR. Her zaman olduğu gibi, özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız, doktorunuza veya güvenilir bir sağlık uzmanına danışın ve sağlık ve güvenlikle ilgili konularda en iyi kararınızı kullanın.