NASA, Ay görevi için Elon Musk'ı seçti: Ay'ı üsse dönüştürecekler!

Uzun yılların ardından yeniden popüler olan Ay görevleri için birçok ülke kolları sıvadı. Mars'a ulaşmak için bir üs gibi kullanılması planlanan Ay'a yapılacak insanlı uçuşlarla uydunun üzerinde zamanla bir istasyon kurulması hedefliyor.

Teknoloji 17.04.2021 - 10:10 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Uzun yılların ardından yeniden popüler olan Ay görevleri için birçok ülke kolları sıvadı. Mars'a ulaşmak için bir üs gibi kullanılması planlanan Ay'a yapılacak insanlı uçuşlarla uydunun üzerinde zamanla bir istasyon kurulması hedefliyor. Uzay görevlerine çıkacak astronotlar için güvenli bir liman haline getirilmeye çalışılacak Ay'ın üzerinde kurulacak istasyonla birlikte uzay çalışmalarının daha az riskli hale geleceği düşünülüyor.


Bir kadın ve bir erkek astronot Ay'a inecek!


Ay'a yapılacak insanlı seyahat için uzun zamandır hazırlıklar yürüten ABD Havacılık ve Uzay İdaresi NASA, söz konusu göreve "Artemis programı" ismini verdi. Uydunun yüzeyine iki astronotunu sorunsuz ve yavaş bir şekilde indirmek isteyen NASA, çareyi Elon Musk'ta buldu. Kurduğu Space X şirketiyle yeniden kullanılabilir roketler üreten ve uzay çalışmalarında çığır açan Elon Musk'ın yardımını alacak olan NASA, Ay'a seyahat edecek astronotları taşıyacak araç için Space X'te karar kıldı.


NASA, Ay'ı bir üs haline getirmek istiyor!


Gelen bilgilere göre iki astronotu sorunsuz şekilde Ay'a indirmek isteyen NASA, bu görev için Elon Musk'a 2,9 milyar dolar aktaracak. 2014 yılında Ay'ın yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot indirmek isteyen NASA, Space X'in ürettiği yeniden kullanılabilen kapsülü kullanacak.2028 yılına kadar devam edecek Ay görevleri sonucunda uydunun üzerinde bir istasyonun kurulması amaçlanıyor. NASA, kurulacak istasyon yardımıyla Ay'ı bir üs gibi kullanarak 2030'dan sonra Mars'a ulaşmayı hedefliyor.

Musk'ın amacı Mars İmparatorluğu!


Tekrar kullanılabilir roketleri üreterek uzay çalışmaları kapsamında çığır açan Elon Musk, Space X şirketiyle uzay turizmi başlatmak istiyor.Uzaya çıkıp Dünya'yı tepeden görmek isteyen insanların bu projeyle birlikte hayallerini gerçekleştirebileceğini kaydeden Musk, gelecekte bunun sıradan insanlar için de mümkün olabileceğini söyledi. "Dünya'yı tepeden görmek insanlara yeni bir bakış açısı kazandıracaktır" diyen Musk'ın asıl hedefi ise bambaşka. Elon Musk, nihai hedefinin Mars'ı yaşanabilir hale getirerek kolonileştirmek olduğunu belirtiyor.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@