NASA ile Space X uzaya astronot gönderiyor!

NASA, Elon Musk'ın sahibi olduğu Space X'in Falcon 9 roketiyle 4 astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) göndermeye hazırlanıyor. Crew-2 adı verilen görevdeki yolculuğun 24 saat süreceği kaydedildi. Daha önce yine Space X ile yapılan işbirliğiyle I

Teknoloji 23.04.2021 - 13:49 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Ay'a kurulacak tesis projesi için Elon Musk'ın sahibi olduğu roket üreticisi Space X ile anlaşmaya varan ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzaya astronot yollamak için hazırlıklar yapıyor. Daha önce Space X ile gerçekleştirdiği ortak görevle uzaya astronot gönderen NASA, benzer bir görev için yine Space X ile ortaklık kurdu. Space X ile güçlerini birleştire NASA, ortak çalışmayla birlikte Uluslarası Uzay İstasyonu'na (ISS) 4 astronot yollayacak. Crew Dragon adlı uzay aracında bulunacak astronotlar, Space X'in "birden fazla defa kullanılabilen" Falcon 9 roketi yardımıyla uzaya gönderilecek.

Dört astronot uzaya gönderiliyor!

NASA, bu projeyle birlikte özel bir şirketle ortaklık kurarak Uluslarası Uzay İstasyonu'na üçüncü defa astronot göndermiş olacak. Daha önceki görevlerden biri de yine Space X ile ortak olarak gerçekleştirilmişti.

NASA ile Space X'in ortak projesi olacak bu göreve Crew-2 adının verildiği kaydedildi. Bu görev kapsamında Uluslarası Uzay İstasyonu'na 2 ABD'li, 1 Japon ve 1 Fransız astronot gönderilecek. ABD'li astronotların Shane Kimbrough ile Megan McArthur, Japon astronotun Akihiko Hoshide ve Fransız astronotun da Thomas Pesquet olduğu öğrenildi.

Görevin pilotu Megan McArthur!

Gelen bilgilere göre bu zorlu görevin pilotu olacak Megan McArthur, Crew Dragon'un ilk kadın pilotu olarak tarihe geçecek. Normal şartlarda dün gerçekleştirilecek görev, kötü hava şartlarından dolayı ertelendi. Yeryüzüne 400 kilometre uzaklıkta bulunan Uluslarası Uzay İstasyonu'na gidişin 24 saat süreceği kaydedildi. 

Space X'in daha önce uzaya gönderdiği Crew-1 ekibinin halen daha uzay görevinde olduğu hatırlatıldı. uzaydaki görevlerini tamamlayacak Crew-1 astronotları yaklaşık 1 hafta içinde Dünya'ya dönecek. Daha önce Crew-1'i başarılı şekilde ISS'ye götüren Falcon 9 roketi, Atlantik Okyanusu'nda bulunan iniş rampasına inmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@