NASA'nın aracı Mars'ta oksijen üretti!

NASA'nın Mars'ın yüzeyine gönderdiği Perseverance adlı uzay aracına monte edilen MOXIE isimli aracın Kızıl Gezegen yüzeyinden çektiği karbondioksiti oksijene çevirdiği duyuruldu. Gelecekte bu araçtan 100 kat daha büyük başka bir aracı kızıl Gezegen'e gönd

Teknoloji 22.04.2021 - 12:51 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 18 Şubat'ta gezegenin yüzeyinde çeşitli araştırmalar yapacak olan Perseverance (Azim) adlı aracı uzaya göndermişti. Dünya'da bitkilerin karbondioksiti oksijene dönüştürdüğü sistemi Perseverance'de de kullanan NASA, Mars atmosferinden çekilen karbondioksitin oksijene dönüştürüldüğünü açıkladı. Mars'a astronot gönderme planının en zorlu yönü olan oksijen sorununu çözmek isteyen NASA'nın bu projeyle birlikte ilk adımı attığı kaydedildi. Projeden elde edilen verilere göre yakın zamanda insanlar, Mars'ı keşfetmek için gezegen yüzeyinde dolaşmaya başlayabilir.

Astronotlar için ekstra oksijen üretilmedi gerekiyor!

Oksijen tanklarının uzay gemisinde fazla yer kaplamasından dolayı şu anki teknolojiyle bir insanın Mars'a giderek keşif için gezegende araştırmalar yapması pek olası görünmüyor. Kızıl Gezegen yüzeyinde dolaşarak araştırma yapacak astronotların kendi oksijenlerini üretmeleri şart. Zira Mars yüzeyine inen uzay araçlarının Dünya'ya dönebilmesi için belli miktarda oksijenin araçta hazır tutulması gerekiyor. Aksi halde uzay aracının sonsuza kadar Mars'ta kalma ihtimali bulunuyor.

MOXIE cihazı 5,4 gram oksijen üretti!

Bu zorluğu aşmak isteyen NASA, Mars'taki karbondioksiti oksijene çeviren bir sistem geliştirildiğini belirtti. NASA'nın Uzay Teknolojisi Görev Gücü yöneticisi Jim Reuter, Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi (MOXIE) ismi verilen cihazın, 18 Şubat'ta gezegen yüzeyine inen Perseverance adlı araca monte edildiğini kaydetti. Reuter, MOXIE cihazının Mars atmosferinden çektiği karbondioksiti çekerek 5,4 gram oksijen ürettiğini duyurdu. Gelen bilgilere göre 5,4 gram oksijenle gezegen yüzeyindeki bir astronotun 10 dakika hayatta kalabileceği ifade edildi.

"Geleceğin astoronotları bu teknolojiye mahkum"

Oksijenin yalnızca solunan havanın içinde bulunmadığını aktaran Jim Reuter, "geleceğin astoronotları Mars yüzeyinde araştırma yapıp geri dönecekse bu gelişmeyi söz konusu teknolojiye borçlu olacaklarını" söyledi. Perseverance aracı ile Mars'a gönderilen MOXIE'nin yaklaşık olarak bir araba aküsü boyutlarında olduğu kaydedildi. NASA'nın gelecekte bu cihazın 100 katı büyüklüğündeki başka bir cihazı Kızıl Gezegen'e göndermeyi hedeflediği aktarıldı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@