NASA'nın Mars'a Gönderdiği Uzay Aracı, 90'lı Yıllardan Kalma İşlemci İle Çalışıyor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçtiğimiz günlerde Mars’ta çok önemli bir göreve imza attı ve Perseverance isimli keşif aracı, 7 aylık yolculuğunun ardından başarıyla kızıl gezegene indi. Araç, Mars’tan yüksek kaliteli fotoğraflar göndermen

Güncel 02.03.2021 - 15:01 04.05.2021 - 04:21 İlan35

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçtiğimiz günlerde Mars’ta çok önemli bir göreve imza attı ve Perseverance isimli keşif aracı, 7 aylık yolculuğunun ardından başarıyla kızıl gezegene indi. Araç, Mars’tan yüksek kaliteli fotoğraflar göndermenin yanı sıra, gezegende yaşam olup olmadığını araştıracak. NASA’nın dünyadan uzaktan kumanda ile yönettiği araçta üstün bir teknoloji kullanılıyor ancak bilinenin aksine aracın işlemcisi, 1998 model bir işlemci.Uzay aracı PowerPC 750 işlemcisini kullanıyorBasında yer alan bilgilere göre NASA’nın Perseverance adlı uzay aracında, PowerPC 750 model bir işlemci kullanılıyor. Bu işlemci daha önce 1998 yılında üretilen Apple iMac G3’te kullanılmıştı. Bunun ardından birçok kişinin aklına, NASA’nın neden 23 yıllık bir işlemcini kullandığı sorusu düştü.


Tek çekirdekli işlemci, 223 MHz hıza sahip ancak bu işlemcinin, günümüzün en hızlı işlemcilerinin yerine kullanılmasının nedeni, dinamik tahmin özelliğinin yer aldığı ilk işlemci olması. NASA’nın kullandığı bu işlemciye özel işlem uygulanıyor ve yüksek radyasyona dayanıklı hale getiriliyor, ek olarak 125 derece sıcaklığa dayanıklı hale getiriliyor. İşlemcinin sağlam ve güvenilir yapısı ile kendini kanıtladığını ifade eden bilim insanlarının bu işlemciyi kullanmasının nedeni, 3 milyar dolar bütçeli bu görevde, kendini kanıtlamış bir yapı ile yola çıkmak istemesi ve risk almaması. 


PowerPC 750 işlemcisinden, askeri amaçlı uydularda da kullanılıyor. İşlemci, GPS ve hava durumu gibi verilerin aktarılmasında ve yeryüzü gözlem faaliyetlerinde de yer alıyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@