Dünyanın en büyük ve güçlü uzay bilimi teleskobunda çekilmiş en yüksek çözünürlüklü ve renkli fotoğraf yayınlanması ile adeta dünya gündemini ele geçirdi.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

9 milyar dolar harcanarak inşa edilen dünyanın en büyük ve güçlü uzay bilimi teleskobunda çekilmiş en yüksek çözünürlüklü ve renkli fotoğraflar ABD Başkanı Joe Biden'ı da heyecanlandırdı.

NASA’nın ünlü James Webb Uzay Teleskobu’ndan çekilmiş bir fotoğrafları kamuoyu ile ABD Başkanı Joe Biden bizzat paylaştı. 

İşte beklenen an geldi! NASA James Webb ile çekilen görüntüleri yayımladı - Son Dakika Dünya Haberleri

Beyaz Saray tarafından yayınlanan görüntülerde Webb’in ilk kez yüksek çözünürlüklü ve renklendirilmiş fotoğrafları görülüyorken NASA’nın fotoğrafların devamını Maryland’dekİ Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde yayınlayacağını açıklaması üzerine heyecan daha da çok arttı.

We finally know when the Webb Telescope's first color images will arrive — here's what to expect

Biden’ın paylaştığı fotoğrafta evrendeki 4.6 milyar yıllık galaksi topluluğu görülüyorken bu galaksi topluluğuna ise SMACS 0723 adı verildiği öğrenildi.

Biden’la birlikte açıklama yapan NASA’dan Bill Nelson'ın, “Bu, bizim galaksimizin şu zamana kadar çekilmiş en derin görüntü. Bu uzak galaksiler ve yıldızların bazıları daha önce hiç görüntülenmemişti” sözleri manşetlerde yerini aldı.

Biden ise, “Bu evrenimizin tarihi için yeni bir pencere. Ve bugün bu pencereden yeni bir ışığın ilk örneklerini görüyoruz. Başka dünyalardan ışıklar ve ufkumuzun ötesinde yıldızlar görüyoruz. Bu beni hayran bırakıyor” dedi.

The James Webb Space Telescope is fully focused | Astronomy.com