Bir yandan milli servetlerin yıkımı, bir yandan tarım alanlarının meraların yağmalanması derken Türkiye bir yandan da doğa katliamı ile kahroluyor...

Bir yandan milli servetlerin yıkımı, bir yandan tarım alanlarının meraların yağmalanması derken Türkiye bir yandan da doğa katliamı ile kahroluyor...

Ülkede yaşanan meşhur doğa katliamlarına en son Marmaris Kızılbük Koyu eklendi.

Sinpaş GYO tarafından inşa edilen ve bilirkişi raporunun yasalara aykırı bulduğu halde otel-devremülk projesi son hali ile yine tepkilerin odağı oldu. Çaresiz vatandaşlar ise yine sadece sosyal medyadan “Bölgeye verilen zarar durdurulsun” diyebildi zira hukuk ya ağır işliyor ya da istenilen sonucu vermiyor çoğu zaman. Ki mahkeme kayıtları, bilir kişi raporları bile ciddiye alınmayıp yıkım dörtbir yanda devam ediyor.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük Koyu’na 30 yıl önce başlatılan ve sonrasında Sinpaş GYO’ya satılan otel-devremülk projesi tüm itrazlara rağmen devam ediyor.

PTT Duyurdu! PTT İhtiyaç Kredisi Olarak 40.000 TL Ödemeye Başladı PTT Duyurdu! PTT İhtiyaç Kredisi Olarak 40.000 TL Ödemeye Başladı

Bölgeden gelen son görüntüler ise facianın boyutunu gözler önüne sererken Marmaris Belediyesi ise projeyle ilgili yaptığı açıklamada, projenin ruhsatın 1987 yılında dönemin İçmeler Belediyesi tarafından verildiğini belirtti.

OdaTV'de yer alan haber göre yapılan açıklamada, “Bölge 1996 yılında ilan edilen Marmaris Milli Parkı’nın içinde kalsa da 31 Aralık 2020’de ‘Milli Parkı sınırları içinde kalan imar planı bulunan alanlarda onaylı planlar geçerli olacak, yoğunluk arttırıcı değişiklik yapılmayacaktır’ maddesi getirilince plan geçerli kalmış. Yasal zeminler çerçevesinde en son 2020 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yazısı doğrultusunda bizim belediyemiz imar durum belgesi düzenlemiş” denildi.

Bu arada şirketin projenin yolu için yaptığı çalışmada, denize inşaat malzemesi döktüğü iddiaları sonrası belediye ve bakanlığın bölgeye giderek tutanak tutulduğu öğrenildi.

Akıllara ise yine Nazım'ın şu cümleleri geldi;

“Bitten, açlıktan, sıtmadan betersiniz.
Yüz Türkiye olsa, elinizden de gelse
yüzünü de zincire vurur, yüz kere satarsınız.
Milletimin en talihsiz gecesi
ana rahmine düştüğünüz gecedir.”