Kritik görüşmeler sonrası NATO ve ABD’den Türkiye açıklaması gelirken, İngiliz haber ajansı Reuters Türkiye'nin taleplerini duyurdu.

Kritik görüşmeler sonrası NATO ve ABD’den Türkiye açıklaması gelirken, İngiliz haber ajansı Reuters Türkiye'nin taleplerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine sıcak bakmadığına dair açıklamalarının ardından İsveç'ten "birşeyler isteyecek" yorumu gelmişti.

Türkiye ile NATO arasında geçen haftadan beri oluşan “İsveç ve Finlandiya” belirsizliği için ABD ve NATO açıklamalarI ise peş peşe geldi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, dün yaptığı açıklamada resmi olarak NATO’ya başvuracaklarını ve birkaç gün içerisinde başvuru sürecini başlatacaklarını söylemişti. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ise Pazartesi (bugün) günü parlamentoda NATO üyeliği için destek isteyeceğini açıklamıştı.

NATO ve ABD ise yaşanılan belirsizlikle ilgili olarak Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını engellemeyeceklerine emin olduklarını kesin bir dille söyledi.

REUTERS DUYURDU

İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı! İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO açıklamasına dünyadan tepkiler! İsveç'te şok etkisi yarattı

İngiliz haber ajansı Reuters ise Türkiye’nin iki ülkenin NATO üyeliğine itiraz ettiğini ancak Pazar günü Berlin’de gerçekleşen görüşmelerde taraflara taleplerini sıraladığını aktardı.

Talepleri “Ankara Kuzey ülkelerinin Kürt terör örgütlerine verilen desteğin durdurulmasını ve Türkiye’ye bazı silahların satışının yasaklanmasının kaldırılmasını istedi” sözleri ile duyuran Reuters'ın haberi yurtdışı basınında da geniş yer buldu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise konu ile ilgili, “Türkiye’nin endişelerine yanıt vererek üyelik sürecinin uzamasını engellemeyeceğimize eminiz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Berlin’deki kapalı kapılar ardından gerçekleşen görüşmelerin detayını vermedi ama “Bu konuda bir uzlaşmaya varacağımıza eminim. NATO, diyalog için ideal bir yer” dedi.

Bu arada İngiliz haber ajansı Reuters, iki ülkenin NATO üyeliği sürecinin bütün ülkelerin destek vermesine rağmen bir yıla kadar sürebileceğine de dikkat çekti.