Navalny protestoları devam ediyor: 1.000'den fazla gözaltı var!

Rusya'da tutukluluğu süren Alexei Navalny'nin serbest bırakılması amacıyla gerçekleştirilen protesto gösterileri kapsamında 1.000'den fazla göstericinin gözaltına alındığı öğrenildi. 

Dünya 22.04.2021 - 09:14 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Rusya'nın Vladimir bölgesinde bulunan bir cezaevinde tutukluluğu süren Alexei Navalny, hem cezaevi şartları hem de kendisine yönelik kötü tutum nedeniyle 31 Mart 2021 tarihinde açlık grevine başlamıştı. Navalny, sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine cezaevinde bulunan hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. 

Bunun üzerine Navalny'ye destek veren kişiler yeniden sokaklara akın etti. Göstericiler, siyasi sebeplerle Navalny'nin tutuklandığına dikkat çekti. Rusya'nın 75'i aşkın kentinde protesto gösterileri düzenlendi. Dün akşam saatlerine kadar 500'e yakın gösterici gözaltına alındı. Rusya'nın batısında yer alan şehirde de saat 19.00 sularında protesto gösterileri başladı. Rusya İçişleri Bakanlığı, söz konusu gösterilerin yasa dışı olduğuna dair uyarıda bulundu. Buna aldırış etmeyen göstericiler, Navalny'nin serbest bırakılmasını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in istifa etmesini istedi. 

Kremin abluka altına alındı

Rusya'nın Moskova ve St. Petersburg kentlerinde de göstericiler akşam vakitlerinde sokaklara döküldü. Bunun üzerine Kremlin Sarayı'nın etrafı güvenlik güçleri tarafından abluka altına alındı. Saray'a giriş-çıkışlar da tamamen kapatıldı. Göstericiler, bunun üzerine Puşkin Meydanı ve etrafında bulunan caddelerde bir araya geldi. 

1.000'den fazla kişi gözaltında

Söz konusu gösterilere güvenlik güçleri tarafından müdahalede bulunulurken, Rusya'da şimdiye dek 1.400 göstericinin gözaltında olduğu ifade edildi. Protesto gösterileri sürerken, güvenlik güçleri de Navalny destekçilerine söz konusu gösterilere son vermeleri için sık sık uyarı yapıyor. 

Ne olmuştu?

Navalny, Noviçok sinir gazı ile zehirlenmesinin ardından Almanya'da tedavi altına alınmış, fakat Rusya'ya döner dönmez tutuklanmış ve Vladimir bölgesinde bulunan bir cezaevine konulmuştu. Cezaevinde tıbbi bakımdan yardım alamadığı için 31 Mart 2021 tarihinde açlık grevine başlayan Navalny'nin sağlık durumu bir süre sonra kötüleşmişti. 

Navalny'nin doktoru Anastasia Vasilyeva, muhalif lidere yapılan kan testinin sonuçlarını paylaşmıştı. Bunun üzerine Navalny'yi hemen görmek üzere cezaevine müracaat eden Vasilyeva, kendilerine herhangi bir yanıt verilmediğini dile getirmişti. Navalny'nin bir diğer doktoru olan Yaroslav Ashikhmin, muhalif liderin potasyum düzeyinin ciddi derecede arttığını ve bunun kalp kriziyle sonuçlanabileceğini söylemişti. Ashikhmin, ayrıca kreatin düzeyinin de çok fazla olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle böbreklerin fonksiyonlarını yerine getiremediğini aktarmıştı. 

ABD: Ölürse Rusya sorumlu!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaşanan gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada, Navalny'nin yaşayacaklarından tamamen Rusya hükümetinin sorumlu tutulacağını söylemişti. Navalny'nin cezaevinde yaşamını yitirmesi halinde bunun mutlaka sonuçlarının olacağını ifade eden Sullivan, Rusya'ya yönelik muhtemel adımları görüştüklerini dile getirmişti. 

Hastaneye kaldırılmıştı

Navalny, bir süre sonra cezaevinde bulunan hastaneye kaldırılmıştı. Sağlık Komisyonu'nun kararı üzerine nakil işlemi yapıldığı ifade edilmişti. Muhalif lidere vitamin eksikliği teşhisi konulduğu ifade edilmişti. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@