Dijital platformların başında gelen Netflix Türkiye yeni yıla zam ile girdi. Abonelik ücretlerine yapılan zam oranları merak konusu oldu. İşte detaylar…

Dijital platformların başında gelen Netflix Türkiye yeni yıla zam ile girdi. Abonelik ücretlerine yapılan zam oranları merak konusu oldu. İşte detaylar…


Çevrimiçi film ve dizi izleme platformu Netflix, Türkiye’ deki abonelik ücretlerine 2023 yılının ilk zamlarını yaptığını açıkladı. Yeni yılda yapılan zamlara bir yenisi de çevrimiçi platformlardan geldi. Bu bağlamda kullanıcılar yapılan zam ile aylık abonelik fiyatlarını merak ediyor. 

671536-1554837416


Netflix Türkiye’den Yeni Yıl Zammı!


Netflix 1997’ de Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Kaliforniya’ da kurulan Amerikan teknoloji ve medya hizmetleri sağlayıcısı ve yapım şirketidir. Netflix ile çeşitli dizi ve filmler internet üzerinden video akış hizmetidir. Kapsamlı bir arşivi olan Netflix’ in merkezi Kaliforniya’ da bulunmaktadır.

Emekliye Müjde: TC Kimlik İle Ödeme 19.000 TL Olarak Hesaplara Yatacak! Emekliye Müjde: TC Kimlik İle Ödeme 19.000 TL Olarak Hesaplara Yatacak!

Netflix dünya genelinde kullanılmakta olup Çin’ de (yerel kısıtlamalardan kaynaklı), Suriye, İran, Rusya, Kırım ve Kuzey Kore’ de kullanılmamaktadır. Uluslararası şirket oolan Netflix’ in dünyanın birçok yerinde ofisleri bulunmaktadır. Bu kapsamda ABD, Hollanda, Türkiye, Hindistan, Brezilya, Güney Kore ve Japonya’ da ofisleri var. 


Netflix şirketi dünyanın birçok ülkesinde hem dağıtım hem de içerik üretimi yapmaktadır. İlk yıllarda DVD kiralama ve satışı yapan şirket daha sonra video akış hizmeti ile internet üzerinden film izleme olanağı sundu ama DVD ve Blu-rau kiralama işine de devam etti. İlk olarak şirket 2010 yılında Kanada ardından Latin Amerika ve Karayipler’ e açılarak uluslararası alanda iş yaptı.

Netflix  2013 yılında da House of Cards isimli ilk dizi ile içerik üreterek gelişmeye devam etti. 2012 yılından itibaren hem TV dizileri hem de film için dağıtımcı ve yapımcı olarak daha aktif bir rol üstlendiğini ifade edebiliriz. 2016’ da 190 ülkeden fazla faaliyet gösteren Netflix bütün televizyon kanallarının önüne geçerek büyük bir başarı elde etti. 


Netflix, Eylül 1999 tarihinden bu yana aylık aboneliği tanıttı ve ardından tek kiralık modeli 2000 başında bıraktı diyebiliriz. O zamandan beri şirket, gecikme ücretleri, son ödeme tarihleri, taşıma ve nakliye ücretleri olmadan sabit ücretli sınırsız kira iş modeli ile işlem yaptığını belirtti. Şubat 2007 tarihinden bu yana da şirket milyarıncı DVD’ sini teslim ederek internet üzerinden kirala-izle modeline geçiş yaparak işlem yaptı. 

3556872_810x458


En Düşük Paket Ne Kadar?


Dünya üzerinde en çok izlenen ve en çok abonesi olan dijital platformlardan olan Netflix’ in tarihi hakkında az da olsa bilgi vermeye çalıştık. Böylesine etkili ve aktif bir platformun Türkiye’ de merkezinin olması oldukça önem arz ediyor. Dolayısı ile Türkiye’ de de birçok kullanıcısı ve abonesi bulunmaktadır.
Küresel piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ediyor. Bu bağlamda karşılıklı bağımlılık teorisi içerisinde bulunan ülkeler de enflasyon ile mücadelenin devam ettiğini söyleyebiliriz.

Türkiye’ de de yüksek enflasyon rakamları ile mücadelenin sürdüğünü ifade edebiliriz. Türkiye İstatistik Kurumunun aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile yeni yılda hem memur hem de emekli maaşlarına da zamlar yapıldı. Açıklanan enflasyon rakamları ve refah payının eklenmesi ile maaşlara yapılacak zam oranlarının netleştiğini ifade edebiliriz.


Dünyanın en büyük dijital platformlarından olan Netflix’ te 2023 yılının başlaması ile yeni zamlar da geldi. Netflix Türkiye paket fiyatlarına %40 oranında zam yaptığını ifade edebiliriz. Yapılan zam ile beraber platformun minimum fiyatı 44,99 TL den 63,99 TL’ ye çıkarken aynı zamanda maksimum paket fiyatı da 130,99 TL’ ye çıktı.