Nihayet belli oldu! SGK binlerce lira toplu para veriyor. Sadece 2 şart var, başvuran tüm primleri geri alıyor!

Nihayet belli oldu! SGK binlerce lira toplu para veriyor. Sadece 2 şart var, başvuran tüm primleri geri alıyor! İşte başvuru şartları ve detaylar…

Ekonomi 21.09.2021 - 20:04 21.09.2021 - 20:04 Volkan Arık

Nihayet belli oldu! SGK binlerce lira toplu para veriyor. Sadece 2 şart var, başvuran tüm primleri geri alıyor! Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan milyonlarca kişinin tek hayali emekli olmak ve yaşlılık dönemlerini daha rahat geçirmek. Bu nedenle de Yıllar Boyunca prim ödemesi yapılıyor. Sabit bir işte çalışmayanlar ise isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olmaya çalışıyor. Ancak yıllardır çalışmanıza ve prim ödemenizi rağmen emekli olamadıysanız ödediğiniz primler in tamamını SGK’dan geri alma şansımız bulunduğunu biliyor muydunuz?

Yıllardır çalışan fakat emeklilik için hala önünde çok uzun yılları ve prim ödemesi olan vatandaşlar bir noktada pes edebiliyor ve prim ödemeyi bırakıyor. Peki bugüne kadar ödediğiniz primler ne oluyor? bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu bir son dakika açıklaması yaparak vatandaşların uzun yıllar boyunca ödediği primlerin boşa gitmediğini duyurdu. Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte emekli olamayan vatandaşlar primlerini geri alabiliyor. SGK, bugüne kadar Ödemiş olduğunuz primleri toplu olarak size geri iade ediyor. Ancak SGK SGK'dan toplu para alabilmek için iki şart bulunuyor. Bu Şartları yerine getirenler hemen başvuru yaparak toplu para ödemesine kavuşuyor. SGK toplu para ödemesi başvuru şartları ve detaylar haberimizde...

nihayet-belli-oldu-sgk-binlerce-lira-toplu-para-veriyor-sadece-2-sart-var-basvuran-tum-primleri--4

EMEKLİ OLAMAYANLAR TOPLU PARA ALABİLİR

Emekli olma hayali ile uzun yıllar boyunca çalışan ve uzun yıllar prim ödeyen vatandaşlar gerekli şartlardan bazılarını Taşımamaları nedeniyle emekli olamayan biliyor. Özellikle yaşlılık döneminde ekonomik anlamda çok önemli bir avantaj olan emeklilik herkesin hayali fakat buna sahip olamayanlar da uzun yıllarca ödedikleri primlerin Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geri alabiliyor. Emeklilik hakkını kazanamayan vatandaşların belirli Şartları yerine getirmesi halinde Toplu para alma şansı bulunuyor. Ayrıca bu imkan sadece SSK'lı çalışanlar için değil BAĞ-KUR ödeyen vatandaşlar için de geçerli nokta Toplu para ödemesi almak için istenen şartlar kendi işini yapmıyor ya da sigortalı çalışmıyor olmak ve emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini tamamlamış olmak. Yani yıl ve yaş şartını yerine getirmeniz halinde toplu para ödemesi alabiliyorsunuz.

nihayet-belli-oldu-sgk-binlerce-lira-toplu-para-veriyor-sadece-2-sart-var-basvuran-tum-primleri-3

VEFAT EDEN SİGORTALININ MİRASÇILARI DA ALABİLİYOR

SGK'dan toplu para ödemesi sadece sigortalı olan kişiler için geçerli değil. Yukarıda saydığımız Şartları yerine getirdikten sonra vefat eden sigortalının kanuni mirasçıları da toplu para alabiliyor. Mirasçıların Toplu para alabilmesi için öncelikle bir dilekçe yazarak sosyal güvenlik kurumuna yazılı başvuru yapmaları gerekiyor. Ayrıca mirasçıların toplu para ödemesi alabilmesi için ölüm aylığı bağlanmamış olması şartı aranıyor.

nihayet-belli-oldu-sgk-binlerce-lira-toplu-para-veriyor-sadece-2-sart-var-basvuran-tum-primleri-1

SGK TOPLU PARA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan toplu para almak isteyen vatandaşların 2008'den önce sigortalı olmaları halinde hem işçi hem de işveren primi alma şansları bulunuyor. 2008 yılından sonra sigortalı olan vatandaşlar ise sadece işçi primlerini geri alabiliyor. BAĞ-KUR ödeyen vatandaşlarda ise herhangi bir tarih ayrımı yapılmadan tüm primler geri iade ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan toplu para ödemesi almak için sigortalının dilekçe ile kuruma başvuru yapması gerekiyor. Eğer yukarıda saydığımız şartları yerine getirirseniz en kısa sürede sosyal güvenlik kurumu ödemiş olduğunuz primleri geri iade ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@