Nisan ayı kira artış oranı 2022 ne kadar oldu? Nisan ayında ne kadar kira zammı yapılacak? Mart ayı enflasyon rakamlarının belli olması sonrasında Nisan ayı kira artış oranı için aramalar başladı. Peki Nisan ayı kira zammı belli oldu mu? Nisan ayı kira artış oranı ne kadar olacak? Nisan ayı kira artış oranı yüzde kaç?

Mart ayı enflasyon verileri TÜİK tarafından bu sabah saatlerinde açıklandı. Enflasyon rakamlarının belli olması sonrasında ise en çok merak edilen Nisan ayı kira artış oranı oldu. Kira atrış oranı, enflasyon verileri doğrultusunda belirleniyor. Türkiye istatistik kurumu tarafından yapılan açıklama ile beraber Nisan ayı kira artış oranı 2022 de belli oldu. Peki, Nisan ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Nisan ayı kira zammı yüzde kaç?

Gözden kaçırmayın

Kadıköy Belediyesi'ne Rüşvet Operasyonu! Gözaltı Sayısı Artıyor! Kadıköy Belediyesi'ne Rüşvet Operasyonu! Gözaltı Sayısı Artıyor!

Nisan ayı kira artış oranı 2022 ne kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Mart ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 5.46 oldu. Enflasyon verilerinin belli olmasıyla birlikte Nisan ayı kira artış oranı da açıklandı. 2022 Nisan ayı kira artış oranı %29.88 oldu.

Nisan ayı kira artış oranı hesaplama

Açıklanan yeni kira artış oranı sonrasında bir çok kişi de Nisan ayı kira zammı hesaplama araması ile kiralarına ne kadar zam geleceğini merak ediyor. Nisan ayı kira artış oranı örnek hesaplama şöyle;

 2.000,00 TL kira ödeyen bir kişi için Nisan ayında yapılacak olan kira artışı %29,88 olacak. Bu oran mevcut kira bedeline göre hesaplandığında 597,60 TL yapıyor. Bu durumda aylık yeni kira tutarı 2.597,60 TL oluyor.

Mart ayı kira artış oranı ne kadardı?

3 Mart 2022 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre kira artış oranı 25,98 olarak açıklanmıştı. Nisan ayında kira artış oranı da enflasyon ile birlikte yükseldi. Nisan ayında yasal olarak ev sahiplerinin kiracılara yapabileceği zam oranı en fazla yüzde 29,88 olacak.