Ekonomik kriz nedeniyle 7'den 70'e herkes bugünlerde darboğazdan geçiyor. Ancak özellikle çocuklarım eğitimlerinden mahrum kalmamaları için devlet birtakım desteklerle ailelere yardımcı olmaya çalışıyor. Maddi durumu kötü olan, ihtiyaç sahibi olan ve çocuklarını okutmak de güçlük çeken aileleri devletten yardım eli uzandı. Başvuru yapan ailelere çocuk başına 1611 TL devlet yardımı ödenecek. Ödemeler PTT aracılığı ile yapılacak. Peki, başvuru şartları neler?

2020 yılında dünyayı saran koronavirüs salgını ve hemen ardından başlayan ekonomik kriz insanların belini büktü. ülkemizde de koronavirüs salgını ekonomik etkileri 7'den 70'e herkes tarafından hissediliyor. Her geçen gün ekonomik kriz daha da büyürken enflasyon rakamları açıklandı acak diye korkar hale geldik. Yılbaşından bu yana temel Gıda ürünleri başta olmak üzere her kalemde zamlar artık bunalttı. Bu süreçte özellikle Dar gelirli aileler güçlük çekiyor. Kira, fatura, masraf derken insanlar çocuklarını okuyamayacak duruma geldi. Darboğazda olan ve çocuklarının eğitiminin aksamasına istemeyen aileler için Müjde devletten geldi. Başvuru yapan aileler devletten çocuk başına yardım alabilecek. Haberin hemen ardından başvuru şartları da merak edilmeye başlandı. Kimler başvuru yapabilir? Kimler çocuk başına yardım alabilir?

Nisan ayında PTT’den hesaplara yatacak! Başvuru yapana çocuk başına 1611 TL ödeme verilecek!

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını ve ardından başlayan Rusya Ukrayna Savaşı ile birlikte artık ekonomiler harab olmuş durumda. Özellikle bu süreçte Türkiye'de artan enflasyonda işin içine girince yılbaşından bu yana zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. Peş peşe yapılan zamlarla birlikte vatandaşlar temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta güçlük çeker hale geldi. Her geçen gün daha da kötüye giden durum En çok da ihtiyaç sahibi aileleri vuruyor. Zaten asgari ücretle çalışan ev geçindirmek çocuklarına Bakmak zorunda olan aileler okul masraflarını neredeyse karşılayamayacak durumda. Ama bu konuda ailelerinin imdadına devlet yetişti. Öğrencilerin kırtasiye ve okul masrafları için çocuk başına 1611 TL sosyal yardım ödemesi başladı. Başvuru yapanlar ödemelerden nisan ayı için faydalanabilecek.

nisan-ayinda-pttden-hesaplara-yatacak-basvuru-yapana-cocuk-basina-1611-tl-odeme-verilecek-4

15 Nisan'da hesaplara geçecek

Devlet,  sosyal ve ekonomik destek paketi kapsamında İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına her ay düzenli olarak ödeme yapıyor. SED desteği, 2022 yılının başında yapılan zamla birlikte artık 1611 TL olarak ödeniyor. Çocuk başına yapılan ödemeler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden karşılanıyor. Maddi durumu yerinde olmayan ve ihtiyaç sahibi olan tüm aileler çocuklarının eğitim giderleri için bu ödeme kaleminden faydalanabiliyor. Ödemeler PTT aracılığı ile ya da devlet bankaları aracılığı ile vatandaşların hesabına geçiyor. Başvuru yapmak için ise bazı şartlar aranıyor.

nisan-ayinda-pttden-hesaplara-yatacak-basvuru-yapana-cocuk-basina-1611-tl-odeme-verilecek-2

TBMM geçti: 150 bin TL faizsiz kredi başladı! TBMM geçti: 150 bin TL faizsiz kredi başladı!

Başvuru şartları nelerdir?

SED ödemesi başvuru şartları en çok merak edilen başlıklar arasında yer alıyor. Devletin sağladığı sosyal ve ekonomik destek ödemelerinden faydalanmak isteyenlerin sosyal yardımlardan yararlanıyor olmaları Yani herhangi bir gelirleri bulunmuyor olması gerekiyor. Başvuru sırasında mutlaka dilekçe hazırlamak sağlık raporu istenirse bunu İbraz etmek ve mutlaka t.c. kimlik kartımızı yanımızda götürmek gerekiyor. Okula giden çocuklar için yapılan ödemeleri çocuk başına almak mümkün. Daha detaylı bilgi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.