Yeni tip koronavirüs (kovid-19) kısıtlamaları kapsamında 1 Mart’tan itibaren kısıtlamaların kademeli gevşetilmesine ilişkin çalışmalar devam ediyor. Sabah’ın haberine göre Türkiye’de şehirler, günlük ve haftalık kovid-19 vaka sayılarına göre risk basında ayrılacak. Kırmızı, turuncu, sarı ve mavi renleri ile risk grubuna ayrılacak olan şehirleri, Sağlık Bakanlığı’nın hastanelere göndermeye başladığı belirtildi.Kırmızı ve turuncu risk grubunda kısıtlamalar sürecek


Bakanlıktan gelen bilgilere göre, risk haritasında turuncu ve kırmızı renkte olan şehirlerde kısıtlarlamalar devam edecek. Sarı listedeki şehirlerde ölçülü normalleşme, mavi listede ise normalleşme başlayacak. Koronavirüs pandemisinde en riskli şehirler hangisi sorusunun yanıtında ise ilk sırada Ordu var. Ordu’yu Giresun ve Trabzon takip ederken, Samsun, Rize, Tokat, Adıyaman ve Karaman da riskli şehirler içinde.İstanbul’da korona kısıtlamaları birecek mi?


Turuncu liste ise, kısıtlamalarda en geniş grubun olduğu liste. 39 şehir turuncu listede yer alıyor. Bu liste içinde İstanbul ve İzmir de yer alıyor. Bu listede kısıtlamaların devam etmesi bekleniyor. 1 Martta toplanacak kurul, bu illerdeki koronavirüs kısıtlamalarının devam edip etmeyeceğine karar verecek.


Mavi grupta yer alan ve kontrollü bir şekilde normalleşmenin beklendiği iller ise Hakkari, Şırnak, Muş, Iğdır ve Batman oldu.