Dün Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında ülkedeki salgının durumu ele alındı. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mart itibarıyla kademeli normalleşme dönemine geçileceğini belirtti.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!
Dün Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında ülkedeki salgının durumu ele alındı. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mart itibarıyla kademeli normalleşme dönemine geçileceğini belirtti. Kademeli normalleşmeye göre iller "düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli" olmak üzere dört değişik sınıfta değerlendirilecek. Vaka sayılarının ve ölüm sayılarının fazla olduğu illerde kısıtlamalar sıkılaştırılabilecek. Salgının durumunun daha iyi olduğu tespit edilen illerde ise kısıtlamalar esnetilecek. Böylece 20 Kasım'dan bu yana uygulanan sıkı kısıtlamalar yavaşça kaldırılmaya başlanacak.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından kapalı olan kafe ve restoranların durumu da merak edilmeye başlandı. 20 Kasım'da kapatılan kafe ve restoranlar bu süre boyunca sadece paket servis ve gel-al uygulaması kapsamında açık kaldı, müşteriler bu mekanlarda oturarak yiyeceklerini tüketemedi. Bu süreç boyunca zor durumda kalan işleteler de çareyi birçok çalışanını ücretsiz izne çıkarmakta buldu. Erdoğan'ı dün yaptığı konuşmada kafe ve restoranların durumunun ilerleyen günlerde netleşeceğini açıklamasından sonra da işletme sahipleri ile çalışanlar gözünü buradan gelecek haberlere çevirdi.


Kafe ve restoranlarda hangi kurallar uygulanacak?


Peki normalleşme sürecinde kafe ve restoranlarda hangi kurallar uygulanacak? 1 Mart'ta başlayacak normalleşme süreciyle birlikte vaka sayılarının daha düşük olduğu bölgelerde kafe ve restoranlar belli kurallara tabi tutulacak. Müşterilere kapılarını açmak isteyen kafe ve restoranların tabi tutulacağı 8 kuralı Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belirledi. Bu kurallara göre gelecek her müşteriye HES kodu sorulacak ve müşterinin hastalık durumu sorgulanacak. Gelen her müşterinin ateşi ölçülecek, kişi sayısına göre müşteri kabul edilecek. Masalardaki çatal ve bıçaklar, poşetler içinde masalarda hazır bulundurulacak. Sosyal mesafeye uygun olarak ayarlanacak masalarla birlikte, maske ve temizlik kurallarına da uyulacak. Ayrıca müşterilerin temizlik kurallarına uyması için her masada dezenfektan ve kolonya gibi temizlik ürünleri bulundurulacak.