Normalleşmede büyük adım: Maske zorunluluğu kaldırıldı!

Koronavirüse karşı başarılı bir aşılama programı yürüten İsrail'de normalleşme süreci başladı. Söz konusu ülkede açık alanlarda maske takma zorunluluğunun artık olmayacağı ifade edildi.

Dünya 16.04.2021 - 08:34 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Koronavirüse karşı başarılı bir aşılama programı yürüten İsrail'de normalleşme süreci başladı. Söz konusu ülkede açık alanlarda maske takma zorunluluğunun artık olmayacağı ifade edildi. Konuya ilişkin açıklama İsrail Sağlık Bakanı Yuli Edelstein'dan geldi. Edelstein, koronavirüsle mücadele kapsamında İsrail genelinde maske takma zorunluluğunun getirildiğini hatırlatarak, açık alanlarda 18 Nisan 2021 tarihinden itibaren maske takmanın zorunlu olmayacağını söyledi.


"Uzmanlar böyle bir karar aldı"


Maskelerin insanları koronavirüsten koruduğuna dikkat çeken Edelstein, uzmanlar tarafından açık alanlarda maske takmaya gerek olmadığına dair bir karar alındığını söyledi. Edelstein, bu nedenle açık alanlarda maske kullanımının artık zorunlu olmamasını kararlaştırdıklarını dile getirdi. Açık alanlarda insanların maske kullanımını sonlandıran bir kararnameye imza atılacağını duyuran Edelstein, kapalı alanlarda ise insanların maske takmayı sürdüreceklerini ifade etti.


İsrail aşılama tablosu


İsrail'in 9,3 milyona yakın bir nüfusa sahip olduğu biliniyor. Söz konusu ülkede şu ana kadar 5 milyon 338 bin 273 insana koronavirüs aşısının ilk dozu yapıldı. 4 milyon 960 bin 281 insana ise koronavirüs aşısının her iki dozu birden yapıldı. İsrail'de aşılama programının hızlı bir şekilde yürütülmesi sayesinde koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler, 21 Şubat 2021 tarihinden itibaren aşamalı olarak esnetilmişti.

İsrail koronavirüs tablosu


İsrail Sağlık Bakanlığı, son dönemde günlük vaka sayılarının 200'den az olduğunu duyurdu. İsrail'de şu ana kadar 836 bin 504 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 6 bin 312 can kaybı gerçekleşti.


Pfizer, sevkiyatı durdurmuştu!


İsrail medyası, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) merkezli ilaç şirketi Pfizer tarafından İsrail'e yönelik koronavirüs aşısı sevkiyatının durdurulduğunu bildirmişti. Söz konusu ülkenin, son 2,5 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı için hala ödeme yapmadığı ileri sürülmüştü. Bu nedenle 700 bin doz Pfizer-BioNTech aşısının sevkiyatının ertelendiği kaydedilmişti. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Pfizer yetkilileri, İsrail hükümeti tarafından ödeme yapılmayacağına dair endişelere sahip olduklarını söylemişlerdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@