Norveç medyası: Bir tane F-35 yerine 22 tane Bayraktar TB2 SİHA alınabilir!

Norveçli uzman Asle Toje tarafından yayımlanan bir yazıda, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) F-35 programına para harcamaktan vazgeçmesi gerektiği vurgulanarak, bir tane F-35 savaş uçağı fiyatına 22 tane Bayraktar TB2 SİHA'nın alınabileceğini ifade et

Güncel 03.05.2021 - 12:14 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta önemli bir role sahip olan Bayraktar TB2 SİHA'lara Norveç medyasında da geniş bir şekilde yer verildi. Norveçli uzman Asle Toje tarafından yayımlanan bir yazıda, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alması nedeniyle F-35 programından çıkarıldığı hatırlatıldı. Söz konusu yazıda, F-35 savaş uçakları ile Bayraktar TB2 SİHA'lar arasında kıyaslama yapıldı. 

"Güven bakımından kriz yaşanıyor"

F-35 programında güven bakımından kriz yaşandığına dikkat çekilen yazıda, Kongre Savunma Komitesi Başkanı Adam Smith ve Eski ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller dâhil olmak üzere birçok kişi tarafından söz konusu programa eleştirilerin yöneltildiği belirtildi. Yazıda, Smith tarafından konuya ilişkin yapılan bir açıklamaya yer verildi. Smith, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) F-35 programına para harcamaktan artık vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. 

"22 tane Bayraktar TB2 SİHA alınabilir"

İngiltere tarafından 138 tane F-35 savaş uçağı sipariş edildiği anca şu anda söz konusu sayının 48'e indirildiği kaydedilen yazıda, Bayraktar TB2 SİHA'ların Ermenistan ordusunu ağır kayıplara uğrattığı hatırlatıldı. Yazıda, Bayraktar TB2 SİHA'lardan her birinin 5 milyon kron değerinde maliyete sahip olduğuna dikkat çekilerek, bir tane F-35 savaş uçağı fiyatına 22 tane Bayraktar TB2 SİHA alınabileceği belirtildi. 

"Ana problem yüksek maliyetli olması"

F-35 savaş uçaklarının az maliyetli 5'nci nesil avcı uçağı olarak geliştirildiği vurgulanan yazıda, söz konusu uçakların daha sonra yüksek maliyetli uçaklar haline geldiği kaydedildi. Yazıda, bir tane F-35 savaş uçağı uçurmanın saat başı 360 bin kron değerinde bir maliyete yol açtığına dikkat çekilerek, bu uçakların yerine geçeceği duyurulan uçaklara ilişkin bu tarz bir durumun muhtemel olmadığı ifade edildi. Birçok ihmal ve yanlışın az bir hazırlık seviyesine neden olduğu belirtilen yazıda, F-35 savaş uçaklarında ana problemin yüksek maliyet olduğu kaydedildi. 

"İHA'lar daha etkili"

Yazıda, F-35 savaş uçaklarının 1,11 milyar dolar olan maliyetinin 2012 senesinden beri 1,27 milyar dolara çıktığına dikkat çekilerek, söz konusu uçakların işletme maliyetlerinin İHA'ların (insansız hava araçları) turboşarj (turbo besleme mekanizması) gelişimine fayda sağladığı belirtildi. İHA'ların modern çatışmalarda daha fazla etkili olduğu vurgulanan yazıda, bunların F-35 savaş uçaklarına göre daha makul fiyatlı olduğu aktarıldı.

Norveç kaç tane F-35 sipariş etti?

Yazıda, Norveç tarafından 52 tane F-35 sipariş edildiği belirtilirken, Norveç Dışişleri Bakanlığının artan maliyetlerin düşürülmesi konusundaki gerekliliği kabul ettiği ifade edildi. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@