3 milyon Suriyeliye vatandaşlık iddiası 'Saray ve AKP'den de doğrulandı' denirken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklama da yalanlandı.

Sosyal medyada başlayan ve Suriyeli bir sığınmacının Boustaji olan soy ismini Postacı olarak değiştirdiğinin görülmesi ile gündem olan E-Devlet kanalı ile soyadı değişikliği kararının "seçim kamuflajı" olarak tartışılması sürerken, Tuncay Mollaveisoğlu'nun haberi gündemi ele geçirdi.

"Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü gelen tepkiler üzerine “Uygulama sonradan vatandaş olanları kapsamıyor, doğumla vatandaş olanları kapsıyor” diye açıklama yaptı! Oysa bir yabancı T.C. vatandaşı olduğunda kökeni ne olursa olsun, ister Suriyeli ister Alman... Türk vatandaşının sahip olduğu tüm haklar geçerli oluyor. E-devlette “doğumla T.C. vatandaşı olanlar” ve “doğumla T.C. vatandaşı olmayanlar” diye bir ayrım yok"  denilen açıklamalar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün açıklamasını yalanlarken hali hazırda var olan tartışmaları alevlendirdi.

Seçimde oy kullanacak Suriyeli sayısı belli oldu

Bugünkü yazısında 'Seçimlere kadar 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık verilecek' iddiasını ele alan Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın "Saray’dan ve AKP Genel Merkezi’nden çok önemli iki isme bu iddiayı doğrulattığını" aktarması üzerine sosyal medya yine hareketlendi.

Eskiden mahkeme kararına bağlı olan ve güçlükle gerçekleştirilen ad soyad değişikliği'nin e-Devlet’ten artık kolayca yapılabildiğini belirten Mollaveisoğlu, "Peki bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyuldu? İsim değişikliği, mahkeme süreci kaldırılarak internetten başvuru yolu ile neden kolay hale getirildi?" sorularına dikkat çekerken, kaleme aldığı yazı ve dikkat çeken açıklamalar şöyle oldu;

EYT Özgür Ayaz (@zgrAyaz60216840) / Twitter

"AKP iki yıl önce yasal düzenleme ile taşlarını döşemişti...

Eskiden mahkeme kararına bağlı olan ve güçlükle gerçekleştirilen ad soyad değişikliği e-Devlet’ten artık kolayca yapılabilecekti.

Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan

İsim değişikliği için geçerli bir nedenin olması yeterli. İsmin örf adetlere uymaması, cinsiyet değişikliği, aynı isimde akrabaların olması gibi nedenlerin yanı sıra “isminin karakterine uygun olmadığı” düşüncesi de isim değişikliği yapmak için geçerli hale getirildi.

Yani, isteyen herkese adını değiştirme hakkı getirildi.

Peki bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyuldu? İsim değişikliği, mahkeme süreci kaldırılarak internetten başvuru yolu ile neden kolay hale getirildi?

Suriyelilerin apar topar seçmen yapılmasının bu değişiklikle bir ilgisi var mı?

*

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile konuştum...

Özdağ’a, “Seçimlere kadar 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık verilecek” iddiasının kaynağını sordum.

“Saray’dan ve AKP Genel Merkezi’nden çok önemli iki isme bu iddiayı doğrulattığını” söyledi Özdağ ama kaynağı açıklamadı.

.....

Özdağ, “Sandıklarda milyonlarca Suriyeli ile oy kullandığımızda hakikati göreceksiniz” dedi...

İsim ve soy isim değişikliğinde yapılan “kolaylaştırıcı” düzenleme bu fotoğrafta çok önemli hale geliyor...

Suriyeliler isimlerini değiştirirlerse, oy kullananların Suriyeli olduğunu anlamak imkânsız hale gelecek...

*

Ayrıca isim değişikliği yeni kimlikler anlamına da geliyor...

Bir kişiye birden fazla kimlik verilirse bunun kontrolü nasıl yapılacak?

Birden fazla kimlik birden fazla oy demek...

*

Panikle gelen açıklama!

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü gelen tepkiler üzerine “Uygulama sonradan vatandaş olanları kapsamıyor, doğumla vatandaş olanları kapsıyor” diye açıklama yaptı!

Oysa bir yabancı T.C. vatandaşı olduğunda kökeni ne olursa olsun, ister Suriyeli ister Alman... Türk vatandaşının sahip olduğu tüm haklar geçerli oluyor.

E-devlette “doğumla T.C. vatandaşı olanlar” ve “doğumla T.C. vatandaşı olmayanlar” diye bir ayrım yok...

Ayrıca T.C. vatandaşlığı alanların anayasaya göre eşitlik hakkı var.

2017 referandumunda oyların bariz şekilde çalındığına tanık olduk. O gün kulağıma küpe taktım ve AKP’nin adil, vicdanlı, demokratik kurallar ve hukuk içerisinde bir seçim yapmasının mümkün olmadığını bir kez daha anladım.

Muhalefet iktidarın her adımını ciddiyetle takip etmeli.

.....