Kaşık kaşık yediğimiz Nutella’nın Türkiye'de kurda meydana gelen hareketlilik nedeniyle Nutella'nın küresel tedarik zinciri tehlike altına girmiş durumda.

Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 70'ini sağlayan Türkiye'deki üretiminin İtalya, ABD ve Gürcistan gibi ülkelere kayabileceği konuşulmaya başlandı.

Yaklaşık 4 milyon kişiye istihdam imkanı yaratan fındık sektörünün, ihracatı teşvik etmek için Türk lirasının baskı altına alınması ile, tedarik zincirinde sıkıntı yarattığı ifade eden ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal haberde yaşanan kur krizinin üretici ve Nutella üzerindeki etkisi değerlendirdi.

Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 70’ini sağlayan Türkiye’deki kur krizi nedeniyle Nutella’nın küresel tedarik zinciri tehlike altına girdiği ve üretimin Türkiye'den İtalya, ABD ve Gürcistan gibi ülkelere kayabileceğini belirtildi.

nutella-KfDt_cover

Wall Street Journal’ın yazdığı yazıda en dikkat çekici kısım ise “Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik kumar oynadığı” satırlar oldu. Yazıda Lira’nın kısa süre içerisinde yaşadığı tarihi değer kaybına da dikkat çekildi.

Wall Street Journal ayrıca Türkiye’nin uçsuz bucaksız fındık endüstrisinin merkezinde, hızla değer kaybeden Lira, gübre, tohum, zirai ilaç ve diğer ithal edilen temel ihtiyaç maddelerinin maliyetini artırdığına da yazısında yer verdi.

Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar? Ve Engelliler Üzerinden Promosyon! Bankalardan Promosyonları Kimler Aldı? Ne Kadar Aldılar?

Fındık fabrikalarının artan fiyatlar yüzünden enerji, paketleme ve nakliye alanlarında daha yüksek ücretler ödediği vurgulanan yazıda, “Türk hükümetinin %21’lik enflasyon oranına ayak uydurmak için asgari ücreti yükseltmeye hazır olması nedeniyle fındık işgücü maliyetlerinin artması bekleniyor” cümleleri de yer aldı.