Nutuk'u yasaklayan İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün görevine son verildi!

"Gençler İçin Nutuk" isimli kitabın dağıtılmasına yasak getiren Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal'ın görevine son verildiği öğrenildi. 

Güncel 21.04.2021 - 14:40 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Nutuk'u yasaklayan İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün görevine son verildi!

Olay, Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün eseri Nutuk'un sadeleştirilmiş hali olan "Gençler İçin Nutuk" isimli kitap dağıtılmak istendi. Söz konusu kitabı dağıtmak isteyen Ülkü Ocakları yönetimi, Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne 7 Nisan 2021 tarihinde müracaat etti. Ülkü Ocakları Yönetimi tarafından dilekçe verilmesi üzerine Eser İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu bir toplantı düzenledi. "Gençler İçin Nutuk" isimli kitabın incelendiği toplantıda, bu kitabın dağıtımının sakıncalı olabileceği kararlaştırıldı. 19 Nisan 2021 tarihinde bu karar Çamlıyayla Ülkü Ocakları Başkanlığına iletildi. 

İki müfettişe görev verildi

"Gençler İçin Nutuk" isimli kitabın dağıtımına izin verilmediğine yönelik iddialar üzerine Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca harekete geçti. Bu iddiaların araştırılması için Mersin Valiliği tarafından iki müfettişe görev verildi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Koca, "Gençler İçin Nutuk" isimli kitabın dağıtımına ilişkin yazışmaları incelemek amacıyla Mersin Valiliği tarafından iki maarif müfettişine görev verildiğini duyurdu. 

Görevine son verildi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, konuya dair tahkikat başlatıldığı ve Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal'ın görevine son verildiği bildirildi. 

Kararda ne denilmişti?

Bakkal tarafından imza atılan yazıda, "Gençler İçin Nutuk" isimli kitabın incelendiğine dikkat çekilerek, söz konusu kitabın 25'inci sayfasında Osmanlı padişahlarından biri olan Vahdettin için "alçak" ve "soysuzlaşmış" ifadelerinin kullanıldığı aktarılmıştı. Osmanlı hükümeti için "korkak", "haysiyetsiz" ve "aciz" gibi tabirlerin kullanıldığına dikkat çekilmişti. "Gençler İçin Nutuk" isimli kitabın 5'inci sayfasında ise "öğretmen tarafından sopayla vurulduğuna" dair ifadelerin kullanıldığı belirtilmişti. Kitabın 24'üncü sayfasında yer alan görselde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sigara tuttuğu ifade edilmiş, bu unsurların öğrencileri olumsuz etkileyeceği ileri sürülmüştü. Bu nedenle "Gençler İçin Nutuk" isimli kitabın okullarda dağıtımının uygun bulunmadığına yönelik karar alındığı bildirilmişti. 

Başarır: Tarikatlara ait kitaplara izin veriliyor!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bunun üzerine soru önergesi vermiş ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıt vermesini talep etmişti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadeleri sebebiyle Nutuk eserine yasak getirildiğini belirten Başarır, tarikatların kitaplarına veya sapkın ifadelerin yer aldığı kitaplara ise müsaade edildiğini ileri sürmüştü. Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan ise Bakkal'ın artık makam koltuğunu hiçbir şekilde işgal etmemesi gerektiğini söylemişti. 

Ramazan kolilerine yerleştirilmişti

Ülkü Ocakları, "Gençler İçin Nutuk" isimli kitabın dağıtımına izin verilmemesi üzerine, Ramazan ayı dolayısıyla dağıtılan yardım kolilerine bu kitabı da eklemişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@