Meteorolojiden gelen hava durumu raporuna göre sabah saatlerinde Marmara'nın doğusu ile güneyinde, Ege'de, İç Anadolu'nun batısı ve Akdeniz'in batısında sağanak yağışlar etkili olacak. Öğle saatlerinden sonra sağanak yağışların Batı ve Orta Karadeniz, İç

Meteorolojiden gelen hava durumu raporuna göre sabah saatlerinde Marmara'nın doğusu ile güneyinde, Ege'de, İç Anadolu'nun batısı ve Akdeniz'in batısında sağanak yağışlar etkili olacak. Öğle saatlerinden sonra sağanak yağışların Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi ile doğusu, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde etkili olacağı bekleniyor. Yurdun bazı bölgelerinde hava çok bulutlu, bazı bölgelerinde ise parçalı bulutlu geçecek.

Kuvvetli rüzgarlara dikkat!


Muş'un yüksek kesimlerinde kar yağışının görüleceği, yurdun iç ve doğu bölgelerinde ise yer yer don ve buzlanma hadisesinin yaşanacağı kaydedildi. Akşam saatlerine kadar Karadeniz'in kesimlerinde esecek kuvvetli rüzgarların (50-70 km/sa) akşam saatlerinden sonra Trakya'nın batısı ve Çanakkale'de de etkili olacağı öngörülüyor. Kuvvetli rüzgarlardan dolayı çatı uçması, ağaç devrilmesi, baca tıkanması ve tabela devrilmesi gibi olumsuzlukların yaşanabileceği kaydedildi, vatandaşlardan dikkatli olunması istendi.


Yüksek sıcaklıklar hafta sonu gidiyor, kış geliyor!


Peki hava sıcaklıkları nasıl olacak? Sıcaklıkların hafta içi boyunca mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği (6-10 derece) belirtildi. Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen'in açıklamalarına göre cumartesi hava sıcaklıklarında keskin bir düşüş yaşanacak. Türkiye genelinde yaşanan bahar sıcaklıklarının sebebinin yüksek basınç sistemi olduğunu vurgulayan Şen, bu nedenle kuzeyden ülkeye girmeye çalışan alçak basınç sisteminin baskılandığını aktardı. Cumartesi günü yüksek basınç sisteminin zayıflayacağını belirten Şen, ülkeye kuzeyden girecek soğuk ve yağışlı hava dalgasının ülkeyi yeniden kış koşullarına sokacağını kaydetti. Şen, ülkeye girecek yeni hava sisteminin bol sağanak yağış ve kar getireceğini belirtti.