O borçları devlet ödeyecek! Herkes derin bir nefes aldı, tüm borçlar silinecek! Son başvuru 30 Kasım 2021! Milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürecek haber geldi. Ekonomik zorluk çektiği için genel sağlık Sigortası prim borcunu ödeyemeyen ve birikmiş borcu bulunan vatandaşların tüm borçları siliniyor. Ancak 30 Kasım tarihine kadar gelir testi yaptırmak gerekiyor. Bu tarihe kadar gelir testi yaptırmayanların borçları kalıyor. 30 Kasım tarihine kadar başvuru yaparak gelir testini yaptıran vatandaşların ise gelir durumu yerinde olmaması halinde borçları devlet tarafından ödenecek ve silinecek. Peki genel sağlık Sigortası kimleri kapsıyor? GSS prim borçları nasıl sildirir?

Genel sağlık Sigortası kapsamında mecburi olan gelir testi süresi 30 Kasım 2021 tarihinde sona eriyor. Genel sağlık Sigortası prim borçlarına ödeme gücü olmayan vatandaşların bu tarihe kadar başvuru yapmaları ve gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Gelir testi yaptıran vatandaşların tüm borçlarını devlet ödeyecek. Aynı zamanda yaş sınırını doldurmayan gençler GSS prim borcundan muaf tutulacak. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise mutlaka süresi içerisinde başvuru yaparak gelir testi yaptırmak. Peki genel sağlık Sigortası kimleri kapsıyor? GSS pirim borcu için gelir testi nasıl nerede yaptırılır?

o-borclari-devlet-odeyecek-herkes-derin-bir-nefes-aldi-tum-borclar-silinecek-son-basvuru-30-kasi-3-1

SON BAŞVURU 30 KASIM 2021

Genel Sağlık Sigortası, milyonlarca vatandaşın sağlık hizmetlerinde finansman sağlıyor. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar genel sağlık Sigortası kapsamında çok düşük pirim ödeyerek ya da hiçbirini ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Ancak birikmiş prim borcu bulunan ve daha önce gelir testi yaptırmayanların mutlaka gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Gelir testi süresi ise 30 Kasım 2021 tarihinde sona eriyor.

o-borclari-devlet-odeyecek-herkes-derin-bir-nefes-aldi-tum-borclar-silinecek-son-basvuru-30-kasi-3

GSS GELİR TESTİ NEREDE YAPTIRILIR?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşların yaşadıkları il ya da ilçe de bulunan Sosyal güvenlik kurumu müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor. Aynı zamanda gelir testi başvuruları Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakıfları aracılığıyla da kabul ediliyor. Yapılacak olan gelir testi sonucunda gelirinizin düşük olması halinde genel sağlık Sigortası primleri siliniyor. Bu zamana kadar birikmiş olan tüm primleri devlet karşılarken aynı zamanda bundan sonra da prim ödemeniz gerekmiyor.

o-borclari-devlet-odeyecek-herkes-derin-bir-nefes-aldi-tum-borclar-silinecek-son-basvuru-30-kasi-2

GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI NASIL SİLİNİR?

Ayrıca yapılan gelir testi sonucunda maddi durumu yeterli görülen ve pirim ödemesine karar verilen vatandaşların da bugüne kadar birikmiş borçlarının faizlerinden kurtulması mümkün. GSS prim borcu bulunanların gelir testi sonrasında bugüne kadar biriken borçlarının ana parasını 31 Aralık tarihine kadar ödemeleri durumunda faiz ya da ceza alınmayacak.

BORCUNU ÖDEYENLER SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLİR Mİ?

Genel Sağlık Sigortası prim borcu birikmiş olan vatandaşlar maalesef ki sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Gelir testi yaptırarak borcunu sildiren ya da yılsonuna kadar borcunu yapılandıranlar sağlık hizmetlerinden yeniden faydalanmaya başlayabiliyor. Ayrıca gençler belli bir yaşa kadar genel sağlık sigortasından bedava olarak yararlanıyor. Üniversite öğrencisi olan gençlerde bu yaş sınırı 24 yaşa kadar geçerli.