Selçuk Geçer'in "1 saat içinde dolar 30 lirayı görebilir" uyarısı gündem oldu ama içeriği ve satır araları çok daha dikkat çekti.

Trump: Rusya - Ukrayna krizini 24 saatte çözerim! Trump: Rusya - Ukrayna krizini 24 saatte çözerim!

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, doların 1 saat içerisinde büyük bir zıplama yaparak 30 TL'ye ulaşabileceğini söylemiş ve Yeniçağ'da yer verilen haber gündeme düşmüştü.

Selçuk Geçer, dolar kurunun gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken Aralık ayında doların 10 TL'ye düşüp 6 ay içerisinde tekrar 18 Türk Lirası'na yükselmesini hatırlatarak şunları söylemişti;

Dolar/TL euro/TL ne kadar? - Yeni Şafak

"Dolarda 19 liraya hazır olun. Dolardaki ilk hedef 19 lira olacak. Bu seviyeye önümüzdeki günlerde gelirsek şaşırmayın. Dolar 27 Aralık'ta 12 liraya geldi. Ama bu artık olmayacak. Merkez Bankası o dönem 20- 30 milyar dolarlık bir para harcamıştı. Bu maceranın toplam süreci 5 ay. 5 ay içerisinden 12 liradan tekrar 18.20 liraya çıktı."

"1-2 saatlik olay. 1 saatte dolar 30 lirayı görebilir. Hazırlıklı olun. Dolar borcu olanları ve elinde dolar olanları uyarıyorum. Elinizdekilerden olmayın. İlerde çok pişman olursunuz."

Bu sözler üzerine ise zaten sadece Geçer'in değil diğer birçok ekonomistin de doların baskı altında tutulduğu ve kısa süre içerisinde ciddi bir patlama yapacağı akıllara gelirken Moody's gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının bile uzun süredir Türkiye'de bir "moratoryum" ilanı bekledikleri geldi.

ERTYUIO

Zira Selçuk Geçer de uzun süredir zaten dolar kurunun Türkiye'de 30 TL'leri göreceğini işaret ediyor.