Dünya'nın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de kış aylarına girerken koronavirüs nedenli vaka ve ölüm sayılarında artış yaşanıyor. Diğer birçok ülkesi gibi Türkiye'de de salgının önüne geçebilmek için çeşitli tedbirler alındı.

Dünya'nın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de kış aylarına girerken koronavirüs nedenli vaka ve ölüm sayılarında artış yaşanıyor. Diğer birçok ülkesi gibi Türkiye'de de salgının önüne geçebilmek için çeşitli tedbirler alındı. Bu dönemde akraba ziyaretlerine ara verilmesi ve gerekli olunmadığı sürece evden çıkılmaması gerektiği aktarılıyor. Bir türlü engellenemeyen akraba ve ev ziyaretleri nedeniyle Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yeni bir karar alındı.

"Duyarlı vatandaşlar ihbar etmeli"


Alınan karar göre Tosya ilçesinde ev ziyaretlerine yasak getirildi. İnsanların bu kriitk dönemde misair kabul etmemesi gerektiğini ifade eden Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, yasağı deldiği tespit edilenlere 3 bin 150 lira ceza verileceğini aktardı. Ev ziyareti yasağının 30 Kasım itibarıyla yürürlüğe konulacağı belirtildi. Muhtarların ve duyarlı vatandaşların, gerçekleşen ev ziyaretlerini ihbar etmesi gerektiği bildirildi.

Daha sıkı tedbirler alınabilir


Türkiye'de 20 Kasım Cuma günü başlayan koronavirüs tedbirlerine göre okullarda 4 Ocak'a kadar yüz yüze eğitime ara verildi. Hafta sonları cumartesi günleri saat 20.00 - 10.00 arasında ve pazar günleri saat 20.00 - 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Yasalar kapsamında kafe ve restoranlarda gel-al ya da paket servis uygulamasına geçildi. Salgının yıkıcı etkilerinin azaltılması için mecbur kalınmadığı sürece evde kalınması tavsiye edildi. Hastanelerdeki doluluk oranlarının yüzde 70'e kadar ulaştığı bildirildi. Vaka ve ölüm sayılarının düşmemesi halinde daha sıkı tedbirlerin alınabileceği kaydediliyor.