O kazada pilot ve yardımcı pilot asli kusurlu bulundu!

Rescuers work to extract passengers from the crash of a Pegasus Airlines Boeing 737 airplane, after it skidded off the runway upon landing at Sabiha Gokcen airport in Istanbul on February 5, 2020. - The plane carrying 171 passengers from the Aegean port c

Gündem 25.12.2020 - 13:40 04.05.2021 - 04:23 İlan35
İstanbul'un Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 5 Şubat'ta piste indiği sırada kontrolden çıkan Pegasus uçağındaki 3 kişi yaşamını yitirmişti. Kazayla ilgili araştırmalar aylardır sürüyor. Kazanın soruşturulduğu davanın raporuna, 6 kişilik bilirkişi heyetinin raporu da ekledi. Raporda uçağın pilotunun "asli kusurlu", yardımcı pilotun ise "tali kusurlu" olduğu aktarıldı.

Piste inen uçak 6 saniye boyunca hiç frenlemedi"


Rapora göre uçağın pilotu olan Mahmut Aslan "stabil yaklaşma kriterlerine" uymadı ve piste iniş yaptığı andan itibaren 6 saniye boyunca hiç frenlemedi. Kazada kusurlu bulunanlar sadece kaptan pilot Mahmut Aslan ve ikinci pilot Ferdinant Pondaag ile sınırlı kalmadı. Şiddetli rüzgar ve pistin ıslak olmasının da birleşince kazayı meydana getiren etkenlerin oluştuğu aktarıldı. Bu nedenle pistte lastik temizleme çalışması yürütmeyen HEAŞ'ın da asli kusurlu sayıldığı ifade edildi. Kaza öncesi pilotu pistin durumu konusunda uyaran kule görevlisi Ela Akar'ın ise kusursuz olduğu belirtildi.


"Pilot yıldırım nedeniyle şoka girmiş"


Pistin ıslak oluşunu göz önünde bulundurmayan pilot Mahmut Aslan, bilirkişi heyetinde yer alan 6 kişinin tamamı tarafından kusurlu bulundu. Yalova üzerinden geçerken uçağa yıldırım çarptığı hatırlatılan raporda, bu yıldırımın pilotu şoka soktuğu ve bir an önce piste inmek için yanlış hamlelerde bulunan pilotun kazaya neden olduğu aktarıldı. Piste inen pilotun Speedbrak (Hız freni) ve Autobrake'i (Otomatik fren) kapattığı, manuel freni sonuna kadar kullandığı ifade edildi. Bu sırada kuyruk rüzgarı yiyen uçağın dengesinin kaybedildiği belirtildi.


Kule görevlisi Ela Kara kusursuz bulundu!


Raporda Sabiha Gökçen Havalimanı Hava Trafik Kontrolörü Serhat Kara'nın, uçağın inmesine müsaade etmesi nedeniyle kusurlu bulunduğu ifade edildi. Kule görevlisi Ela Kara'nın ise pist koşullarından dolayı Serhat Kara'yı uyardığı ve kusursuz olduğunun saptandığı kaydedildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@