O maaşlara zam geldi! Aralık ayından itibaren 2.000 TL olarak ödenecek. Hala almayanlar hemen başvursun. Maddi durumu yerinde olmayan, ihtiyaç sahibi olan, engelli, hasta ve yaşlı milyonlarca vatandaş devletin verdiği yardımlarla hayatını devam ettiriyor. Özellikle bakıma ihtiyaç duyan kişilerin ailelerine ödenen evde bakım maaşı hayatı kolaylaştırıyor. Evde bakım aylığı ödemeleri her altı ayda bir memur maaş katsayısı oranında artıyor. Yeni yılı yavaş yavaş yaklaşırken evde bakım maaşı kaç lira olacak sorusunun yanıtı da herkes tarafından merak ediliyor. Peki evde bakım aylığı kaç TL? evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır? Kimler evde bakım maaşı alabilir?

Devlet, yardıma muhtaç olan aar gelirli olan ve hayatını devam ettirmek de güçlük çeken ihtiyaç sahibi vatandaşlara düzenli olarak maaş veriyor. Aynı zamanda bakıma muhtaç olan ve ailelerinden kopmak istemeyen vatandaşların ailelerine de evde bakım maaşı ödeniyor. Bakıma muhtaç hasta Engelli ve Yaşlı kişilerin bakımını üstlenen Annenler başvuru yapmaları durumunda evde bakım aylığı alabiliyor. Evde bakım maaşı ödemeleri şu anda aylık toplam 93 milyon 172 bin lira olarak ödeniyor. 2021 yılında 1798 TL olan evde bakım maaşı ödemeleri ocak ayından itibaren zamlanacak. Peki 2022 evde bakım aylığı ne kadar olacak? Evde bakım maaşı kimler alabilir? Evde bakım aylığı başvuru şartları nelerdir?

o-maaslara-zam-geldi-aralik-ayindan-itibaren-2000-tl-olarak-odenecek-hala-almayanlar-hemen-basvu-3

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR ARTACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli vatandaşların ailelerine verilen evde bakım maaşı ödemelerinin ayın 15'i ile 31 arasında hesaplara yatırıldı belirtildi. Ayrıca evde bakıma muhtaç olan vatandaşların bakımını üstlenen yakınlarına verilecek olan maaşlara Ocak ayında da zam yapılacak. Evde bakım maaşı zammı memur maaş katsayısı oranında yapılıyor.  Yılın ikinci 6 aylık dönemine ait enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında kesin zam oranı belli olacak. Ancak şu ana kadar gelen bilgilere göre evde bakım maaşı 2022 yılında 2000 TL'nin üzerinde olacak.

o-maaslara-zam-geldi-aralik-ayindan-itibaren-2000-tl-olarak-odenecek-hala-almayanlar-hemen-basvu-2

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı, hasta yaşlı ve engelli kişilerin ailesine veriliyor. Evde bakım aylığı alabilmek için engelli vatandaşlardan teşekküllü hastaneden rapor isteniyor. Ayrıca bakımını üstlenecek olan ailenin Bunu tam olarak yapıp yapmadığı da bakanlık yetkilileri tarafından kontrol ediliyor. Evde bakım maaşı başvurusu yapmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru işlemleri gerçekleşiyor.

EVDE BAKIM AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI

Evde bakım aylığı başvurusu yaparken en önemli kriter hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması. 2021 yılı için bu tutar 1704 lira. Yani 1704 liradan az geliri olan aileler başvuru işlemi gerçekleştirebiliyor. Başvurular 30 gün içinde sonuçlanıyor.

o-maaslara-zam-geldi-aralik-ayindan-itibaren-2000-tl-olarak-odenecek-hala-almayanlar-hemen-basvu-1

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım aylığı ödemeleri, E-devlet üzerinden sorgulanabiliyor. E-devlet arama motoru bölümüne Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama yazarak doğrudan sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.