Konut satışı ve kiralarda fahiş fiyat uygulamasıyla ilgili soruşturma başlatıldı...

İstanbul'un Renault Yetkili Servisi İstanbul'un Renault Yetkili Servisi

6 Şubat gecesi yaşanan, Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından Türkiye’nin 10 ili büyük yıkıma uğradı. Pek çok can ve mal kaybının yaşandığı felakette, evleri yıkılan depremzedeler vakit kaybetmeden yeni ev arayışlarına başladı.

Bu durumu fırsat bilen bazı ev sahipleri, evlerin kiralarına veya satış ücretlerine fahiş oranda zam yaptı. Durumla ilgili şikayetler arttıkça ilgili kurumlar harekete geçti. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra, emlak sitelerinde belirtilen ilanların ardından ciddi oranda artış yapıldığı tespit edildi. İl Ticaret Müdürlüğü görevlileri, bu yönde yapılan tespitler üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne gerekli talimatlar verildi.

Ürün ve kira artışına ceza

Yaşanan deprem felaketinin ardından yeniden gündeme gelen fahiş kira artışlarına yönelik adım atılıyor. Türk Ceza Kanunu’na (TCK) konulacak özel bir maddeyle, deprem ve salgın döneminde kiralar ile ürünlerde fahiş fiyat artırışı uygulayanlara 2 yıldan az olmamak üzere hapis ve çok ağır para cezası getirilmesi planlanıyor.

Adalet Bakanlığı, deprem ve salgın döneminde; ürünlere ve kiralara yüksek oranda zam yapan işletme ve şahıslar için teknik çalışma başlattı. Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenecek maddeye göre, kira ve ürün fiyatlarında fahiş zam uygulaması yapanların 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istenebilir.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçen hafta, “İmar suçları Anayasa’daki affedilemeyecek suçlar arasına alınsın” demişti. Bu konuda bütün partilerin uzlaşarak, anayasa değişikliği yapılması çağrısında bulunmuştu. Bakanlık tarafından mevzuatın gözden geçirilmesi ve imar suçlarında düzenleme ve yaşanan felaketten istifade ederek fırsatçılık yapanlar için yeni önlemler alınmasıyla ilgili yapılan çalışmalar devam ediyor.