EYT yasasıyla ilgili vatandaşlar gelen son dakika haberlerini oldukça merak ediyor. Bu anlamda 1999 yılının eylül ayından önce sigortası yapılanlar emekli oluyor.

PTT yeni kampanyasını açıkladı! Nakit ihtiyacına çözüm 30.000 TL olarak duyuruldu! PTT yeni kampanyasını açıkladı! Nakit ihtiyacına çözüm 30.000 TL olarak duyuruldu!

Yeni EYT detayı geldi... O tarihte Eylül ayından önce sigortası yapılan bugün emekli oluyor! Sene sonuna yaklaşılmasıyla birlikte EYT çalışmaları da hız kazandı. Burada düzenlemeler devam ederken yıl ve prim koşulu öne çıkıyor. Çalışma hayatını noktalayarak emekli olmak isteyenlerin yakından takip ettiği ve yeni gelişmeleri merakla beklediği bir konu olduğu için bilgi kirliliği de oldukça fazla. Primi eksik olanlar da düzenlemeden yararlanmak için bir arayış içinde.

EYT Düzenlemelerinde Son Durum

1999 yılının eylül ayından önce sigortası yapılan kişiler ve prim ve çalışma gün şartlarını karşılayan kişiler yaş şartını doldurmasa da emekli olabilecek. Bunu bekleyen milyonlarca emekli aralık ayında yapılacak açıklamayı bekliyor.

Burada öne çıkan en önemli husus kaç gün çalışıldığı ve ödenen primler olacak. Bu şartlar çalışanın cinsiyetine göre farklılaşmaktadır. Genel olarak 5000 ile 5975 gün primi şartını karşılayan kişilerin sayısı yoğunluk gösteriyor.

Eksik primi olanların kalan senelerini beklemeleri gerekecek. Burada çalışma hayatında erkeklerin yirmi beş yıl kadınların ise yirmi yıl geçirmesi kuralı bulunuyor.

Prim eksiği olanların ise beklemesi yeterli değil. Burada eksikliklerin tamamlaması için bazı yollar vardır. Askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi yöntemler kullanılabilir.

ilan365.net özel haber