O ülke Hindistan'daki vatandaşlarının geri dönmesini yasakladı!

Avustralya, günlük vaka sayılarının 400 binin üstüne çıktığı Hindistan'daki vatandaşlarının geri dönmesine yasak getirdi. 

Dünya 01.05.2021 - 16:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hindistan'da koronavirüs artık tamamen kontrolden çıkmış durumda. Güney Asya ülkesinde günlük vaka sayıları 400 binin üstüne fırladı. Hastanelerde boş yatak kalmadığına dikkat çekilirken, tıbbi oksijen yetersizliği nedeniyle hastaların ölmeye başladıkları ifade edildi. Çift mutasyon nedeniyle vakaların patlak verdiği ülkede koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenler krematoryumlarda toplu olarak yakılıyordu. Fakat krematoryumlarda da yer kalmaması üzerine cansız bedenler açık arazilerde yakılmaya başlandı. Hindistan'da oksijen tüplerinin ve Remdesivir gibi ilaçların karaborsaya düştüğü ifade edildi. Vaka sayılarının ve ölümlerin artmasından putları sorumlu tutan Hintliler, söz konusu putları kırmaya başladı.

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından Hindistan'a maske, ilaç ve oksijen yardımı gönderildi. Bir ülke ise Hindistan'daki vatandaşlarının geri dönmesini yasakladı. O ülke Avustralya oldu. 

Hapis cezası verilecek

Avustralya, Hindistan'dan dönen vatandaşlarına 5 seneye kadar hapis cezası verecek. Söz konusu kişiler, aynı zamanda 66 bin Avustralya dolarına kadar para cezasına çarptırılabilecek. Avustralya tarafından verilen bu karar, 3 Mayıs Pazartesi günü uygulanmaya başlanacak. Son iki hafta içerisinde Hindistan'da bulunan kişiler, Avustralya'ya hiçbir şekilde giremeyecek. 

"Zor bir karar oldu"

Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Hindistan'da koronavirüsle enfekte olmasının ardından Avustralya'ya dönen ve karantina altına alınan insan sayısına bakılarak böyle bir karar verildiğini söyledi. Hunt, bunun kendileri adına zor bir karar olduğunu dile getirdi. Avustralya, ayrıca Hindistan'dan gelen tüm uçuşları askıya almıştı. 

Suç oldu!

Hindistan'da 9 bine yakın Avustralya vatandaşının bulunduğu öngörülüyor. Söz konusu karar ile Avustralya vatandaşlarının kendi ülkelerine dönmesinin "suç" olarak kabul edildiği ifade ediliyor. Vyom Sharmer, Hindistan'dan dönen Avustralya vatandaşlarının yarattığı riskle orantısız bir karar verildiğine dikkat çekti. Avustralyalıların Hindistan'da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Sharmer, söz konusu insanların resmen ölüme terk edildiğini dile getirdi. 

"Yardım göndereceğiz"

Avustralya Sağlık Bakanı Hunt, koronavirüsün kontrolden çıktığı Hindistan'a koruyucu ekipman ve ventilatör yollayacaklarını söyledi. 

Hindistan koronavirüs tablosu

Hindistan'da bir gün içerisinde 401 bin 993 vaka saptanırken, 3 bin 523 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Güney Asya ülkesinde şu ana kadar koronavirüs kaynaklı 211 bin 853 can kaybı gerçekleşti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@