Emekli maaş zamları Ocak 2023 tarihinden itibaren alınmaya başlanacak.

Emekli maaş zamları Ocak 2023 tarihinden itibaren alınmaya başlanacak. Ocak zam oranları için TÜİK’ in açıkladığı enflasyon oranları yakından takip ediliyor. Son dört ayın açıklanan enflasyon oranlarına göre emekli maaşlarına gelecek zam oranı belli oldu. İşte detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay aylık ve yıllık bazda enflasyon oranlarını açıklamaya devam ediyor. İç ve dış piyasa açısından enflasyon oranları önem arz ediyor. Bu bağlamda giyim, gıda ve daha birçok sektörde zam oranlarının belirleyicisi olan enflasyon oranları vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Son dört ayın oranları göz önünde bulundurularak emekli maaşlarına yapılacak zam oranları belli oldu.

Ocak 2023 Emekli Maaş Zam Oranları Belli Oldu!

Yılda bir defa memur ve emekli maaşlarına, özel sektör ve asgari ücrete zam yapılırdı. Ancak 2022 yılında yüksek enflasyondan kaynaklı Temmuz 2022 tarihinde ikinci bir zam yapıldı. Dolayısı ile maaşlara ve asgari ücrete yapılacak zam oranları son altı ayın enflasyon oranlarına göre hesaplanarak netlik kazanacak diyebiliriz. Ayrıca açıklanan son dört ayın verileri ışığında emekli maaşlarına gelecek zam oranının netleştiğini de ifade edebiliriz.

Temmuz 2022 tarihinde yapılan zammın ardından emekliler gündemde kalmaya devam etti. Bilhassa emekli promosyon ödemelerinde günlerce haberlerde yer aldılar. Bu kapsamda bankalar birbirileri ile yarışa girdi. Kendi müşterisini rakip bankaya kaptırmak istemeyen bankalar emekli promosyon ödemeleri açısından birbirinde güzel kampanyalar hazırladı. Başlangıçta 2000-2500 TL ile başlanan emekli promosyon ödemeleri yarışın başlaması ile özel bankalarda 10. 000 TL’ nin üzerine kadar çıktı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Anadolu’ nun bazı şehirlerinde özel bankaların olmamasından dolayı emeklilerin bu kampanyalardan yararlanamamasını gerekçe göstererek kamu bankaların da bu konuda yüksek emekli promosyon ödemeleri yapması konusunda talimat verdi. Kamu bankalarının da sürece dahil olması ile birlikte yarış daha da kızışmıştı. Şimdi de tekrardan gündemde yer alan emeklilerin Ocak 2023 tarihinde emekli maaşlarına yapılacak zam oranları konuşuluyor. Yapılacak zam oranı açıklanan enflasyon oranları dikkate alınarak netlik kazanacak.

Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon oranları milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Bugünlerde piyasalar açıklanacak Kasım 2022 tarihli enflasyon oranlarına gözlerini çevrilmiş durumda. Ancak son dört ayın enflasyon oranları göz önünde bulundurularak emekli maaşlarına yapılacak zam oranları netleşti. 

Ekim 2022 yılının enflasyon oranları aylık 3,54 yıllık 85,51 olarak TÜİK tarafından açıklanmıştı. Ocak 2023 tarihli memur ve emekli maaşlarının yanında özel sektör ve asgari ücretlerine yapılacak zam oranları aralık ayı enflasyon oranlarının da açıklanması ile netleşecek. Bağ- Kur ve SSK emeklilerine Ocak 2023’ te yapılacak zam oranları son altı ayın enflasyon oranlarına göre belli olacak. 

Emekli maaşlarının Ocak 2023 zammı için gözler 5 Aralık 2022 tarihli pazartesi saat 10.00 da açıklanacak Kasım 2022 enflasyon oranlarına çevrilmiş durumda. Bu bağlamda TÜİK’ in Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile zamlar için beş aylık rakamların kesinlik kazandığını ifade edebiliriz. 

2000 sonrası sigortalılar dikkat kesildi! Emeklilik için sıra geldi! 2000 sonrası sigortalılar dikkat kesildi! Emeklilik için sıra geldi!

TÜİK’ in son dört aydır açıkladığı enflasyon oranları göz önünde bulundurulduğunda 4 aylık enflasyon farkı toplamı 10.45 olduğu belirtildi. Öte taraftan Merkez Bankası’ nın yıl sonu enflasyon beklentisinin tutması durumunda altı aylık enflasyon farkının 16.05 oranında olması tahmin ediliyor. Ayrıca emekli zammı ve en düşük emekli maaşı 3 Ocak 2023 tarihinde açıklanacak Aralık 2022 enflasyon oranın açıklandıktan sonra netlik kazanacağını ifade edebiliriz.