Türkiye'de 2020'nin son aylarında yaşanan kuraklık nedeniyle göller, akarsular ve yeraltı kaynakları önemli ölçüde kurumuştu. Yağış azlığı nedeniyle barajların doluluk seviyesi yüzde 17'lere kadar gerilemişti. Ancak Ocak ayının ortasından itibaren özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz'de etkili olan sağanak yağışlar ve kar yağışlarıyla birlikte az da olsa baraj doluluk oranlarında bir yükseliş meydana geldi.

2020 Ocak ayı ile 2019 Ocak ayının karşılaştırması!


İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Lütfi Şen'in açıklamasına göre Ocak ayında etkili olan yağışlarla birlikte özellikle İstanbul'daki kuraklık ciddi oranda kırıldı. Bu kuvvetli yağışların "atmosferik nehirle" ilgili olduğunu aktaran Şen, tropik bölgelerin yoğun nemli havasının binlerce kilometre taşındığını kaydetti. Yukarı taşınan bu yoğun nemli havanın atmosferik rüzgarlarla birlikte kuzeye taşındığını belirten Şen, bunun da İstanbul'a ve Türkiye'nin batı kıyılarına önemli oranda yağış bıraktığını aktardı. Açıklamaya göre bu yılın Ocak ayında Marmara'nın yağış ortalaması 160 milimetre olarak ölçüldü. Geçen yılın aynı döneminde ise yağış miktarının 76,2 milimetre olduğu hatırlatıldı.


"Marmara'da etkili olan yağışlar Atlas Okyanusu'ndan geldi"


Bir atmosferik nehrin okyanusta oluşması halinde bunun Amazon ormanlarından çok daha fazla su taşıyabileceğine değinen Şen, Ocak ayındaki yağışları böyle açıkladı. Atlas Okyanusu'nun Senegal ile Moritanya açıklarından taşınan büyük kütleli nemli havanın rüzgarlarla taşındığını aktaran Şen, Ocak ayında alınan yağışların kökeninin Atlas Okyanusu olduğunu belirtti. 2020'nin son aylarında arktik salınımın pozitif değerlerde kaldığını kaydeden Şen, bu nedenle yağış konusunda bir kuraklığın yaşandığını vurguladı. Ocak ayında ise negatif fazın etkinliğini gösterdiğini ifade eden Şen, yağışlı havanın bir süre daha devam edeceğine değindi.