Türkiye ılık geçen Aralık ayının ardından yeni yıla da bahar havasıyla girdi. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarından dolayı bazı kentlerde kış ortasında ağaçlar çiçek açtı.

Gözden kaçırmayın

Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor? Atatürk Havalimanı İçin Skandal Bir İddia Daha! Erdoğan Neden Kendine Özel Bıraktı? Yeni Limanı Neden Kullanmıyor?
Türkiye ılık geçen Aralık ayının ardından yeni yıla da bahar havasıyla girdi. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarından dolayı bazı kentlerde kış ortasında ağaçlar çiçek açtı. Kurak geçen ayların ardından barajların doluluk seviyesi yüzde 20'lere düştü. Şimdi tüm Türkiye barajları dolduracak kar yağışlarını bekliyor. Uzmanlara göre Ocak ayının ortasından itibaren beklenen kış atmosferi ülkeye giriş yapacak.

"Türkiye'de yaz kuraklığı doğal, önemli olan sonbahar ve kış"


Bu yıl kurak geçen iklimin kuraklığı daha da güçlendirdiğini kaydeden Prof. Dr. Çiçek, ülkenin bulunduğu kuşağın kuraklık görülebilecek bir coğrafyada bulunduğunu hatırlattı. Benzer bir kuraklığın 2007 ile 2008'de de görüldüğünü belirten Çiçek, kuraklığın maalesef ilerleyen dönemlerde Türkiye'nin önemli gündem maddelerinden biri olacağını söyledi.Türkiye'de yaz kuraklığının zaten beklenen bir durum olduğunun altını çizen Çiçek, önemli olan yağışların sonbahar ve kış aylarında beklendiğinin altını çizdi. Kurak geçen sonbaharın ardından kışın bir ayının da kurak geçtiğini kaydeden Çiçek, bunun oldukça yüksek riskli bir durum olduğuna işaret etti.

" Kuraklığın nedeni güneydeki yüksek basınç kuvvetlenmesi"


Ülkenin güneyinde bulunan yüksek hava basıncının kuvvetlendiğini kaydeden Çiçek, Balkanlardan gelen ve Türkiye'ye yağış getiren hava dalgasının engellendiğini dile getirdi. Çiçek, ekim aylarında Türkiye'de etkili olması gereken Balkanlardan gelecek hava dalgasının bir türlü gelmemesi nedeniyle kuraklık yaşandığını vurguladı. Ocak ayının ikinci yarısından sonra Türkiye'nin yağışlı havanın etkisine gireceğini kaydeden Çiçek, buna rağmen beklenen seviyede yağışların gelmeyeceğini belirtti.