Öğrenci yardımı için hükümet düğmeye bastı! Okul masrafları, yurt parası, ev kirası desteği aylık 1.500 TL veriliyor!

Okulların açılmasıyla birlikte artan masraflar için devletten müjdeli haber geldi. Hükümet öğrenci yardımı verecek. Tüm masraflar için aylık 1.500 TL hesaba geçecek.

Ekonomi 23.09.2021 - 11:38 23.09.2021 - 11:38 Volkan Arık

Üniversite öğrencileri yavaş yavaş okulların açılması için gün saymaya devam ederken özellikle büyükşehirlerde artan kiralar ve yurt ücretleri öğrencilerin belini bükmeye devam ediyor. Bu şartlarda okula nasıl devam edeceklerini kara kara düşüren öğrencilere devletten destek müjdesi geldi. Üniversite öğrencisi gençler için aylık 1500 lira civarında bir destek ödemesi yapılacak. Yurt parası, kira ödemesi, okul yardımı gibi birçok farklı kalemde verilecek olan bu desteklerden faydalanmak için başvuru yapmak gerekiyor. Aynı zamanda öğrenciye burs veren kurumlar da aylık olarak belli tutarlarda ödemeleri öğrencilerin hesabına getiriyor. İşte burs veren kurumlar ve detaylar…

Öğrenci yardımı için hükümet düğmeye bastı! Okul masrafları, yurt parası, ev kirası desteği aylık 1.500 TL veriliyor! Koronavirüs salgını nedeniyle uzun zamandan beri okullarından uzak alan öğrenciler Geri dönmeye başladı. Öğrencilerin okula dönüşü ile birlikte özellikle büyük şehirlerde kiralar adeta tavan yaptı. Üniversite öğrencileri artan kira ve git paraları nedeniyle geçinmekte zorluk çekerken Özellikle bu süreci nasıl atlatacaklarını hala bilemiyor. Üniversite öğrencilerinin yüzünü güldürecek haber ise devletten geldi. Aylık ortalama 1500 TL destek verilecek ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılaması sağlanacak. Öğrenciye burs veren kurumlar ve başvuru koşulları haberimizde...

ogrenci-yardimi-icin-hukumet-dugmeye-basti-okul-masraflari-yurt-parasi-ev-kirasi-destegi-aylik-1

30 EYLÜL TARİHİNE KADAR BAŞVURU YAPMAK GEREKİYOR

Öğrenciye burs veren kurumlar arasında Anadolu Vakfı öne çıkan vakıflardan bir tanesi. 30 Eylül'e kadar başvuru yapan öğrencilere gerekli şartları taşımaları halinde hemen burs bağlıyor. Aydın Doğan Vakfı ise 1500 TL burs ödemesi mi Sadece kız öğrencilere veriyor. Elginkan Vakfı her ay düzenli olarak Burs yatıran ve kızlardan bir tanesi ve müracaat doğrultusunda burs bağlanıyor. Ziraat Fakültesinde Eğitim alan öğrencilere Gübretaş bursu da veriliyor. Aylık 420 TL olarak verilen burs 9 ay boyunca öğrencilere ödeniyor. İBB'de üniversite öğrencilerine 27 Eylül tarihine kadar başvuru yapmaları halinde burs ve ağlayacağına duyurdu. İstanbul Sanayi Odası 600 TL'lik Bursa ödemesini başvuru yapan öğrencilere yapacağını açıkladı.

ogrenci-yardimi-icin-hukumet-dugmeye-basti-okul-masraflari-yurt-parasi-ev-kirasi-destegi-aylik-2

BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Devlet ve Vakıflar tarafından sağlanan burs ödemelerine başvuru yapacak olan öğrencilerin öncelikle gerekli şartları taşımaları gerekiyor. Her kurum kendi kriterlerine göre başvuru şartları belirliyor. Kurumların resmi internet sitelerini ziyaret ederek burs için aranan şartları doğrudan öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda burs başvurularını da kurumların resmi internet siteleri üzerinden yapmak mümkün.

ogrenci-yardimi-icin-hukumet-dugmeye-basti-okul-masraflari-yurt-parasi-ev-kirasi-destegi-aylik-3

DEVLETTEN ÖĞRENCİ YARDIMI NASIL ALINIR?

Maddi durumu yerinde olmayan ve okuluna devam etmekte zorluk çeken öğrenciler devletten de öğrenci yardımı veriliyor. Öğrenci yardımı almak isteyenlerin öncelikle maddi durumunu bir belge ile belgelendirmesi gerekiyor. Ardından dar gelirli öğrenciler ya da aileleri kaymakamlıklar aracılığıyla ya da il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru işlemlerini yapabiliyor. Başvuru sonrasında gereken incelemelerin tamamlanması sonucunda devlet tarafından sosyal destek ödemeleri sağlanıyor. Devletin verdiği burs imkanı sadece üniversite öğrencileri için değil aynı zamanda tüm kademelerdeki öğrenciler için geçerli. Aylık burs bağlanmasının yanı sıra devletten kırtasiye yardımı gibi desteklerde alabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@