Öğrenciler ve Velilere Müjde! Eğitim ve Nakit Para Yardımı Veriliyor Mutlaka Başvurun

Devletten ihtiyaç sahiplerine müjde! Devlet, milyonlarca öğrenci ve veliyi memnun edecek sosyal yardımları hayata geçirdi. Eğitim ve burs desteği başladı. Başvuru ekranından siz de başvurun!

Genel 29.06.2021 - 22:34 29.06.2021 - 22:40 Orhan Yener

Vakıflar Genel Müdürlüğü başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlara her ay 1.050 TL fakir aylığı ödemesi yapıyor. VGM tarafından ayrıca öksüz ve fakirlik gidişatında ilkokul, ortaokul, lise ve yükseköğrenim öğrencilerine eğitim desteği hizmeti, öksüz ve engelli vatandaşlara fakirlik aylığı hizmeti, ihtiyaç sahiplerine yiyecek ve sıcak yemek hizmeti sağlamaktadır. Peki muhtaç aylığı ödemelerinden kimler faydalanacak* Başvuru nereye ve nasıl yapılır? Detaylar haberimizde sizlerle...

Gereken koşulları sağlayan kişilere muhtaç aylığı başvuru formu ve engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu ile ikamet ettikleri ilin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bizzat ya da posta aracılığıyla ileterek başvuru yapabilirler. Muhtaç aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından başvuru koşullarına sağlayan kişilere her ay düzenli bir şekilde yardım ödemesi yapılmaktadır. Resmi internet adresinde bulunan tanımda ise "Vakıflar Genel Müdürlüğünce, vakfiyelerde bulunan hayır koşullarının yerine getirilmesi emeliyle muhtaç aylığı bağlanmaktadır." ifadeleri yer alıyor. VGM tarafından ayrıca yetim ve muhtaçlık durumunda bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve yükseköğrenim öğrencilerine eğitim desteği hizmeti, yetim ve engellilere muhtaç aylığı hizmeti, ihtiyaç sahibi vatandaşlara kuru gıda ve sıcak yemek hizmeti sunulmaktadır.

Destek Ödemesi Ne Kadar?

2021 yılından itibaren muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 1.050 TL ödeme yapılıyor. Aylık alanların, vefat etmesi, muhtaçlık durumunun ortadan kalkması, bakım altına alınması, erkek çocukların 18 yaşına basması, kız çocuklarının ise yükseköğretimde 25 yaşını doldurması, aylığın 3 ay aralıksız alınmaması gibi durumlarda kesilmesi durumu vardır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

İlgili koşulları sağlayan kişilerin muhtaç aylığı başvuru formu ve engelliler için özrünü belli eden sağlık kurulu raporu ile ikamet ettiği ilin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bizzat ya da posta aracılığıyla ileterek başvuru yapabilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne göre, ihtiyaç sahibi emekli maaşı almak için bir akrabanın engelli bulunması gerekmektedir. Engelli bir akrabanız bulunmuyorsa ebeveynleri olmayan bir kişi olmanız gerekiyor. Bu maaş ihtiyacı bulunan insanlara verilmektedir.

Anneniz ya da babanız vefat etmiş olması gerekmektedir. Anneniz ya da babanızın @ ya da daha fazla sakatlığının olması gerekmektedir. Kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Belirtilen şartlardan birini yerine getirmese dahi, 1.050 TL destek maaşından faydalanamazsınız. Bu koşulları yerine getiren vatandaşlar, başvuru formunu doldurarak engelli oldukları taktirde sağlık kurulu raporuyla beraber Vakıflar Genel Müdürlüğüne şahsen başvuru yapmalıdır.

Başvuru Formu Detayları

Muhtaç Aylığı (Engelli) Başvuru Formu İçin Tıklayın!
Muhtaç Aylığı (Yetim) Başvuru Formu İçin Tıklayın!

Muhtaç aylığı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların başvuru formunu doldurması ve imzalaması, daha sonra engelli ise engel durumunu ifade eden sağlık raporunu da ekleyerek ikamet ettiği şehirde yer alan Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne şahsen veya posta aracılığıyla iletmesi gerekiyor. Başvuru esnasında adayların götürmesi gereken evraklar ise;

- Muhtaç aylığı başvuru formu,
- Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@