Öğrencilere devlet desteği geliyor! 1000 TL'ye kadar nakit para verilecek, kırtasiye ve okul malzemeleri yardımı da var

Öğrencilere devlet desteği geliyor! 1000 TL’ye kadar nakit para verilecek, kırtasiye ve okul malzemeleri yardımı yapılacak! Başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Ekonomi 28.08.2021 - 09:43 28.08.2021 - 09:43 Volkan Arık

Öğrencilere devlet desteği geliyor! 1000 TL’ye kadar nakit para verilecek, kırtasiye ve okul malzemeleri yardımı yapılacak! Eylül ayında okullarda yüz yüze eğitim Nihayet başlıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da neredeyse 2 yıla yakın süredir koronavirüs salgını nedeniyle okullarından ayrı kalan öğrencilere müjdeli haberi vermişti. Okul sıralarına geri dönmeye hazırlanan öğrencileri de okul alışverişi telaşı sardı. Ancak Maddi durumun yeterli olmayan öğrenciler okul alışverişini istedikleri gibi yapamıyordu. Bu konuda da yardıma ihtiyacı olan ailelere devlet eli uzandı. Yüz yüze eğitim öncesinde öğrencilere devlet desteği verilecek. 1.000 TL'ye varan nakit para yardımından bütün sınıflardaki öğrenciler faydalanabilecek.

Okullarda yüz yüze eğitim başlayacak mı, okullar açılacak mı soruları merakla beklenirken geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öğrencilere güzel haberi vermişti. koronavirüs salgını nedeniyle okullarından 2 yıla yakın süre ayrı kalan öğrenciler nihayet okul sıralarına geri dönüyor. 6 Eylül tarihinden itibaren Tam zamanlı olarak okullarda eğitim başlayacak. Okulların açılması için sayılı günler kalırken öğrencilerde okul alışverişi telaşı içine girdi. Ancak hem koronavirüs salgınının olumsuz etkileri hem de Fahiş fiyat uygulamaları nedeniyle veliler okul alışverişi yapmak da bir hayli zorlanıyor. Bu konuda da Veli ve öğrencilerin imdadına devlet yetişti. İhtiyaç sahibi olan ailelerin çocuklarının okul masraflarının karşılanması için devlet tarafından nakit para yardımı yapılacak. Eğitim yardımı ya da öğrenci yardımı olarak bilinen bu ödemeler başvuru halinde verilecek. Devletin verdiği okul yardımı için şu anda yoğun bir başvuru var. Peki okul yardımı nasıl alınır? Devlet öğrenci nakit para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

ogrencilere-devlet-destegi-geliyor-1000-tlye-kadar-nakit-para-verilecek-kirtasiye-ve-okul-malzem-3

YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türkiye'de Korona virüsle mücadele hız kesmeden devam ederken özellikle aşılama çalışmalarına hız kazanması ile birlikte yüz yüze eğitim yeniden gündeme gelmişti. Devlet yetkilileri yaptıkları açıklamalarda öğrencilerin eğitimlerinin çok önemli olduğunu ve bu yıl aksamasını istemediklerini söylemişti. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanı değişikliği de yaşanırken yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren yüz yüze eğitimin tüm kademelerde başlayacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da aynı tarihi işaret etti. Yani 6 Eylül tarihinden itibaren Türkiye genelinde okullar açılıyor ve öğrenciler sınıflarına geri dönüyor. Ancak okulların açılması ile beraber öğrenci velilerine de bazı zorunluluklar getirildi. Aşı olmayan veliler haftada 2 defa PCR testi yaptırmak zorunda.

ÖĞRENCİLERE DEVLET'TEN OKUL YARDIMI VERİLECEK

Diğer yandan geri dönme heyecanı yaşayan öğrencileri de alışveriş telaşı sardı. Ancak ekonomik anlamda sıkıntı çeken ailelerin çocuklarının boynu bu konuda bükük kaldı nokta onları da devlete ile uzanırken okul alışverişi için nakit paraya ihtiyacı olan öğrenci ailelerine devlet desteği verilecek. 1000 TL okul yardımı ödemesi almak için veli ya da öğrencilerin e-devlet üzerinden veya kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapmaları yeterli oluyor. Başvuruların hafta başından itibaren başladığı öğrenildi. Öğrenci ve aileler şu anda okul yardımı desteği için başvuru işlemlerini yapabilir kademe fark etmeden 1000 TL öğrenci yardımı ödemesini alabilir.

ogrencilere-devlet-destegi-geliyor-1000-tlye-kadar-nakit-para-verilecek-kirtasiye-ve-okul-malzem-1

ÖĞRENCİLERE DEVLET YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Devletten öğrencilere verilen 1000 TL'lik okul yardımı başvurusu için ailelerin maddi gelinin düşük olması yani hane geliri asgari ücretin dörtte birinden az olması gerekiyor. Aynı zamanda muhtaçlık belgesi bulunan ailelerde okul yardımı için başvuru yapabiliyor. Düzenli geliri bulunmayan ve hayatını idame ettirmek de zorlanan aileler çocuklarının okul masraflarını karşılamak için devletten nakit para yardımı alabiliyor.

ogrencilere-devlet-destegi-geliyor-1000-tlye-kadar-nakit-para-verilecek-kirtasiye-ve-okul-malzem-2

1000 TL OKUL YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR, NEREYE YAPILIR?

Yardıma muhtaç olan aileler 1.000 TL okul yardımı başvurusu yapmak için başvuru kanallarında araştırıyor. İllerde valiliklerde ilçelerde ise Kaymakamlık binaların da bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Belediyelerde öğrenciler için ek yardım bütçeleri ayırabiliyor. Örneğin İstanbul büyükşehir belediyesi şu anda öğrencilere okul malzemesi ve kırtasiye ürünleri yardımı yapıyor. Devletten 1000 TL'lik yardım alsanız bile bu yardımlara da başvuru yapabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@