Öğrenciye 1200 TL devlet desteği! Bu programa katılana her ay yatıyor, şart yok! Öğrenci olan herkes alıyor! Milyonlarca öğrenci için devletten müjdeli haber geldi. Bu kurslara katılan öğrencilere düzenli olarak devlet desteği verilecek. Öğrenci başına ödemeler 760 TL olurken, mesleki eğitim merkezlerine katılan ve kalfa olan öğrencilere 1200 TL ödeme yapılacak. Mesleki eğitim merkezlerine tüm lise ve üniversite öğrencileri başvuru yapabiliyor. Aynı zamanda lise mezunu ve üniversite mezunu olanların da katılabildiği programlarda eğitim 6-7 ay gibi bir sürede tamamlanıyor ve bu gençlere istihdam şansı veriliyor.

İstihdam ve mesleki eğitim konusu son dönemlerde hükümetin gündeminde. Özellikle lise yıllarından itibaren gençlerin belli mesleklere yönelmesini sağlamak amacıyla mesleki eğitim kursları veriliyor. Kurs süresi boyunca da öğrencilere devlet tarafından maddi destek sağlanıyor. 2021 yılında mesleki eğitim kurslarında öğrenci başına 760 TL devlet desteği veriliyor. Ödemeler aylık olarak hesaplara yatıyor. Kalfa olarak kursa giden öğrencilere ise 1200 TL ödeme yapılıyor. Ödemelerin tamamını devlet karşılıyor. Peki mesleki eğitim kurslarına kimler katılabilir? Mesleki eğitim kurslarına nasıl başvuru yapılır?

ogrenciye-1200-tl-devlet-destegi-bu-programa-katilana-her-ay-yatiyor-sart-yok-ogrenci-olan-herke-1

LİSE VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ KATILABİLİYOR

Lise ve üniversite öğrencileri için mesleki eğitim kursları bir süredir faaliyette. Mezun olan gençler çoğu zaman deneyimsiz oldukları ve uygulamada eksik kaldıkları için iş bulamıyor. Bu kurslar sayesinde öğrenci ya da yeni mezunlar hem deneyim kazanma hem de para kazanma şansı buluyor. Kursların süresi 6-7 ay sürüyor. Gençler kursları tamamladıktan sonra aynı zamanda istihdam şansı da elde ediyor. Hem gençlerin çalışma hayatına kazandırılması hem de deneyim kazanmaları için bu kurslar büyük önem taşıyor.

ogrenciye-1200-tl-devlet-destegi-bu-programa-katilana-her-ay-yatiyor-sart-yok-ogrenci-olan-herke-2

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Mesleki eğitim kurslarına başvurular İŞKUR müdürlükleri aracılığıyla yapılıyor. Ayrıca okullarda da gençlere mesleki eğitim kursları hakkında önemli bilgiler veriliyor. Kurslara katılmak isteyen öğrenci ya da mezunlar başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra kendi bölümlerinde eğitim almaya başlayabiliyor.

HER AY ÖDEME YAPILIYOR

Öğrenci ve mezunlara mesleki eğitim kurslarına katılmaları durumunda her ay düzenli aylık ödemesi yapılıyor. Staj ücreti gibi yatırılan ödemeleri tamamen devlet karşılıyor. Ödemeler öğrenciler için kişi başına aylık 760 TL olarak yapılırken, kalfa olarak kurslara katılanlara ise 1200 TL ödeme yapılıyor. Öğrencilerin kursa başlamalarının ardından banka hesabı açmaları gerekiyor. Paralar da açılan bu hesaplara ödeniyor.

ogrenciye-1200-tl-devlet-destegi-bu-programa-katilana-her-ay-yatiyor-sart-yok-ogrenci-olan-herke-3

İSTİHDAM İÇİN ÖNEMLİ

Sektörde faaliyet gösteren firmalar da mesleki eğitim kurslarının açılmasından son derece memnun. Çünkü deneyimli personel bulmakta zorluk çekiyorlar. Diplomanın uygulama konusunda yeterli olmadığına inan işverenler, mesleki eğitim kursları sayesinde gençlerin deneyimli olarak mezun olduktan hemen sonra sektörde daha başarılı olacaklarına inanıyorlar.